Kriza në Venezuelë, Guaido bën apel për revoltë ushtarake

schedule14:44 - 30 Prill, 2019

schedule 14:44 - 30 Prill, 2019

Në Venezuelë po ndodh një grusht shteti. Lajmi është konfirmuar nga qeveria me anë të një deklarate për mediat ku i kërkohet popullit që të ketë shumë kujdes. Çdo gjë nisi kur lideri i opoztës Guaido i rrethuar me ushtarë të armatosur i kërkoi ushtrisë, si kreu legjitim i Forcave të Armatosura, që të kryejnë një revoltë ushtarake.

Lideri i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido, bëri apel për një revoltë ushtarake në Venezuelë me anë të një video, ku duket se ndodhet në një bazë ajrore në Karakas. Ai është i rrethuar nga ushtarë të armatosur dhe pranë tij ndodhet dhe aktivisti Leopoldo Lopez.

Momenti është pikërisht tani shprehet Guaido: “Si president në detyrë dhe kreu i ligjshëm i Forcave të Armatosura ju bëj thirrje që të na ndiqni në veprimet tona”.

Maduro nga ana e tij deklaroi se po përpiqej të shuante një grusht shteti që po ndodh në vend. Me anë të një deklarate për shtyp, qeveria e Maduros informoi popullin venezuelian se në këto moment po përballej dhe po përpiqej të neutralizonte një grup të vogël ushtarësh tradhtarë që kanë bllokuar hyrjen kryesore në kryeqytet duke organizuar një grusht shteti.

Ministri i Informacionit u shpreh se këtij grupi i janë bashkuar dhe ekstremi i djathtë vrasës, i cili prej disa muajsh ka bërë publik planin e tij. I bëjmë thirrje popullit të ketë shumë kujdes, përfundon deklarata.

Nga ana tjetër, zëvendëskryetari i Partisë Socialiste të Bashkuar të Venezuelës, Kabelo, u ka kërkuar të gjithë mbështetësve të presidentit Maduro që të mblidhen para presidencës për të mbrojtur Kushtetutën dhe presidentin Nikolas Maduro. Guaido mbështetet dhe nga ushtria e Bolivisë./ABC News Albania 24/7