Kosovë-Serbi, Lajçak: Pas 6 muajve do të paraqiten gjetjet konkrete lidhur me marrëveshjen për targat

schedule14:18 - 21 Tetor, 2021

schedule 14:18 - 21 Tetor, 2021

I dërguari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak këtë të enjte ka treguar se është mbajtur takimi i grupit punues në Bruksel lidhur me çështjen e një zgjidhje për targat.

Lajçak në postimin e tij në Twitter shkruan se grupi i kryesuar nga këshilltarët e tij do të takohen rregullisht e për çka beson që pas 6 muajve do t’i paraqesin gjetjet konkrete.

“Këtë mëngjes në Bruksel, mirëprita delegacionet e ekspertëve për takimin e parë të Grupit të Punës për targat, siç ishte rënë dakord më 30 shtator. Grupi i kryesuar nga këshilltarët e mi do të takohet rregullisht. Unë besoj se ata do të paraqesin gjetje konkrete në 6 muaj”, ka shkruar Lajçak.

Krejt kjo erdhi pasi Kosova kishte vendosur masën e reciprociteti për targat e automjeteve nga Serbia për çka nxiti reagimin e kësaj të fundit.

Pas 13 ditësh bllokadë të pikave kufitare në Jarinje e Bërnjak në Bruksel u arrit marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, për largimin e barrikadave dhe Policisë së Kosovës, kjo kërkesë që ishte pika e parë e marrëveshjes. /abcnews.al