Koronavirusi “merr vëmendjen”, mijëra viktima mund të vdesin nga kanceri

schedule09:05 - 7 Korrik, 2020

schedule 09:05 - 7 Korrik, 2020

Vonesat në diagnostikimin dhe trajtimin e kancerit për shkak të koronavirusit mund të shkaktojnë mijëra vdekje në Mbretërinë e Bashkuar brenda një viti, sipas studimeve.

Shkencëtarët tregojnë se mund të ketë të paktën 7,000 të vdekur por në një rast më të keq skenari mund të arrijë deri në 35,000.

“Disa prej nesh e parashikuam këtë në muajin prill, nuk e kuptoj pse njerëzve u duhej kohë ta pranonin këtë”, u shpreh Wishart. Ndërkohë ai i bëri thirrje Sekretarit të Shëndetësisë në vend, Matt Hancock, të kujdeset edhe për pacientët me kancer./abcnews.al