Koreja e Veriut ndërmerr hapa për të forcuar më tej marrëdhëniet me Rusinë

schedule08:55 - 22 Shtator, 2023

schedule 08:55 - 22 Shtator, 2023

Kim Jong Un ka urdhëruar që të ndërmerren hapa për të forcuar lidhjet më të ngushta me Moskën pas vizitës së tij në Rusi, sipas mediave shtetërore.

Ekspertët sugjeruan se Koreja e Veriut dhe Rusia mund të kenë diskutuar marrëveshjet e ndaluara të transferimit të armëve dhe masa të tjera bashkëpunimi gjatë udhëtimit gjashtë-ditor të Kim javën e kaluar.

Vëzhguesit spekuluan se Koreja e Veriut mund të dërgonte municione për të rimbushur depot e armatosura të Rusisë.

Rivalët e huaj të Kim kanë paralajmëruar kundër çdo bashkëpunimi për armët ushtarake, duke kërcënuar me pasoja.

Por të dy vendet kanë kërkuar të bashkëpunojnë më tej, pasi ato mbeten të angazhuara në konfrontime të veçanta me Perëndimin.

Gjatë një takimi të mërkurën, Kim bëri thirrje që të punohet për zhvillimin e mëtejshëm të lidhjeve dypalëshe në “një nivel të ri të lartë në fazën praktike” për të konsoliduar “suksesin” e udhëtimit të tij në Rusi.

/abcnews.al