Kontrolli i armëve, SHBA kërkon bisedime me Rusinë

schedule22:53 - 24 Janar, 2019

schedule 22:53 - 24 Janar, 2019

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar të zhvillojnë bisedime mbi kontrollin e armëve me Rusinë, gjatë një takimi të Kombeve të Bashkuara, që do të zhvillohet në Pekin javën e ardhshme; ku aludohet pothuajse me siguri një grindje, e cila lidhet me një traktat të epokës së Luftës së Ftohtë.

Lajmin e bëri të ditur të enjten një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit të enjten. Zëvendës sekretari i shtetit Andrea Thompson tha se administrata Trump do të “pezullojë detyrimet tona”, sipas marrëveshjes së diskutuar, nëse Rusia nuk do i kthehet bashkëpunimit, për ta diskutuar me 2 Shkurt.

Mosmarrëveshja mbi traktatin e Forcave Bërthamore e vitit 1987 ka shtuar tensionet mes SHBA dhe Rusisë, që nga fundi i Luftës së Ftohtë në vitin 1991. Disa ekspertë kanë frikë se shkelja e traktatit mund të dëmtojë marrëveshjet e kontrollit të armëve, dhe të shpejtojë një erozion në sistemin global./abcnews.al