Konfirmohet, Trump dhe Putin do të takohen në Japoni

schedule23:10 - 26 Qershor, 2019

schedule 23:10 - 26 Qershor, 2019

Pas shumë spekulimeve, Kremlini ka konfirmuar të mërkurën se presidenti Putin do të takohet me homologun amerikan Donald Trump. Dy liderët do të qëndrojnë kokë më kokë për rreth 1 orë, në një takim që do të ketë në fokus konfliktet nëpër botë dhe traktatet e armatimeve.

Presidentët Donald Trump dhe Vladimir Putin do të takohen në samitin e G20-s që mbahet më 28 qershor në Osaka të Japonisë.

Lajmi është konfirmuar nga burime zyrtare pranë Kremlinit, sipas të cilave dy liderët do të qëndrojnë kokë më kokë përreth 1 orë për të diskutuar mbi një sërë çështjesh, që nga ato të Lindjes së Mesme e deri tek ato të traktateve të armatimeve, nga të cilat kanë kërcënuar se do të tërhiqen.

Takimi do të zhvillohet gjithashtu në një kohë tensionesh të rritura mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, çështje që natyrisht do të jetë në tryezën e bisedimeve. Zyrtari i Kremlinit, Juri Ushakov deklaroi se palët do të diskutojnë edhe për çështje të stabilitetit strategjik, si lufta në Siri, kriza në Venezuelë dhe ajo në Ukrainë, për të cilat dihet se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë qëndrime diametralisht të kundërta.

Nga ana tjetër, Uashingtoni nuk e ka konfirmuar zyrtarisht mbajtjen e takimit, por një burim pranë administratës tha në kushte anonimati se ai do të zhvillohet.

“Nuk është një samit zyrtar, por pritet të jetë një bashkëbisedim që do të fokusohet së pari tek çështjet e sigurisë, përfshirë Ukrainën, Iranin, Sirinë dhe Lindjen e Mesme në tërësi”, deklaroi zyrtari në kushte anonimati.

Për herë të fundit dy presidentët janë takuar shkurtimisht në dy evente ndërkombëtare të mbajtura dhjetorin dhe nëntorin e kaluar, pas samitit të Helsinkit të mbajtur një vit më parë, kur Trump refuzoi të fajësonte liderin rus për ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane të vitit 2016./ABC News Albania 24/7