Komisioni “Tahiri”, mungon opozita

schedule15:46 - 4 Prill, 2018

schedule 15:46 - 4 Prill, 2018

Anëtaret socialiste në komisionin hetimor për cështjen “Tahiri” zhvilluan një mbledhje ditën e sotme ku prezantuan planin e tyre të hetimit. Deputetët opozitarë nuk ishin të pranishëm, ndërsa kryetari i këtij komisioni, demokrati Edi Paloka e cilësoi të jashtëligjshme thirrjen e kësaj mbledhje.

Ndërsa Gjykata e Tiranës vijonte shqyrtimin e çështjes së 23 të ndaluarve prej protestës në Rrugën e Kombit, në orën 12:23 minuta Kuvendi i Shqipërisë njoftoi mediat për zhvillimin e mbledhjes së radhës së komisionit hetimor “Tahiri”.

Me kryetarin Edi Paloka jashtë Tirane dhe demokratët tek Gjykata e Tiranës, disa prej të cilëve brenda sallës së gjyqit, komisioni, në prezencë vetëm të mazhorancës, filloi mbledhjen për parashtrimin e planit të hetimit dhe kërkesës për informacion.
Nënkryetarja Ermonela Felaj flet për nenin 12 të ligjit për komisionet hetimore, i cili përcakton mënyrën e thirrjes dhe drejtimit të mbledhjes.

Reagimi i kryetarit të komisionit Edi Paloka nuk vonoi të denonconte paligjshmërinë e mbledhjes sipas tij.
Por zv/kryetarja Ermonela Felaj e mendon ndryshe./abcnews.al