Koha ideale për të pirë kafen sipas shkencës

schedule08:19 - 2 Prill, 2022

schedule 08:19 - 2 Prill, 2022

Dashuria për kafenë është një nga dashuritë më të fuqishme dhe të përjetshme të jetës sonë. Gjithçka tjetër vjen e shkon, edhe dashuria.

Kafeja është gjithmonë aty për të na dhënë energji, për të na afruar me njerëzit tanë dhe sigurisht për të na zgjuar në mëngjes. Megjithatë, një sondazh nga Qendra Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik synoi të ndryshojë zakonin tonë të preferuar të mëngjesit. Për të qenë të saktë, lëvizeni pak më vonë.

Sipas hulumtimeve, koha ideale për të konsumuar kafen nuk është menjëherë pas zgjimit, por… një orë më vonë.

Per cfare arsye; Sepse shumë thjesht, kur zgjoheni, kortizoli juaj është në nivele shumë të larta. Të pish kafe sapo zgjohesh është si të mësosh trupin të prodhojë më pak kortizol.

Çfarë mendoni ju; A mund ta zgjasni kohën nga hapja e syve deri në konsumimin e filxhanit të parë të kafesë, në një orë?

Tingëllon e vështirë!/abcnews.al