Kjo është rruga më e lehtë për të patur një jaht

schedule11:28 - 26 Tetor, 2021

schedule 11:28 - 26 Tetor, 2021

Personat që ëndërrojnë të kenë një super jaht mund ti bëjnë ëndrrat e tyre realit- me një çmim shumë më të lirë. Jahtet rezidenciale, janë në thelb ‘apartamente’ në det. Blerësit blejnë apartamente, në vend që të blejnë anije më të vogla, shkruan CNBC

Pasi shiten shumica e apartamenteve, jahtet funksionojnë më shumë si një linjë lundrimi luksoze, duke udhëtuar nëpër botë me stafin në bord, të cilët kanë akses në restorante, spa, bodrume vere dhe palestra. Një jaht rezidencial është Somnio, që po ndërtohet aktualisht nga ndërtuesi norvegjez i anijeve Vard. Ai pritet të jetë jahti më i madh në botë pasi të përfundojë në vitin 2024.

Somnio ka 39 apartamente dhe çmimet fillojnë nga 9.5 milionë euro, tha Erik Bredhe, bashkëthemeluesi dhe kapiteni i Somnio. Çmimet varen nga madhësia dhe vendndodhja e apartamentit, tha ai. Ndërsa 11 milionë dollarë janë më se të mjaftueshme për të blerë një jaht privat , ky çmim nuk i afrohet kostos së një super jahti, raporton abcnews.al

Influencer i jahteve Denis Suka – i njohur si ” The Yacht Mogul ” për më shumë se 550,000 ndjekësit e tij në Instagram – tha për CNBC se po ndihmon në projektimin e një super jahti të quajtur Mogul. Kur të përfundojë, do të kushtojë rreth 150 milionë dollarë me vetëm një blerës, tha ai.

Somnio është më shumë se dyfishi i gjatësisë së Mogulit. Megjithatë, këto nuk janë falas. Blerësit duhet të paguajnë një tarifë vjetore, e cila mbulon shpenzimet që lidhen me mirëmbajtjen, karburantin, ushqimin dhe shërbimet personale, tha Bredhe. Megjithatë, ekziston një “politikë pa bakshish” për Somnio, tha ai, e cila mund të variojë nga 15% në 20% të kostove të qirasë së jahteve.

Ndryshe nga shumica e jahteve, vlera e apartamenteve të jahteve rezidenciale mund të rritet me kalimin e kohës, tha Bredhe. Megjithatë, pronarët nuk mund të fitojnë para duke i dhënë me qira apartamentet e tyre, megjithëse anëtarët e familjes dhe të ftuarit mund ta përdorin apartamentin nëse pronari nuk është në bord, tha Bredhe.

Me gjatësi 644 metra , The World ka më shumë se katër herë apartamente se Somnio. Ajo ka studio si dhe apartamente me një deri në tre dhoma gjumi që variojnë nga 2 milion dollarë deri në 15 milion dollarë, një numër i vogël i të cilave aktualisht janë në shitje, tha një përfaqësues i kompanisë për CNBC.

“Kur pamë “The World” të lundronte në Rio de Zhaneiro dhe mësuam për konceptin e tij unik, e dinim se duhej të ishim pjesë e tij”, tha një person, i cili kërkoi të mbetej anonim për të mbrojtur privatësinë e tij. Ai ka jetuar në jaht për katër vite, kohë gjatë së cilës ai eksploroi Madagaskarin, Indonezinë dhe Mesdheun, raporton abcnews.al

Ai tha se nuk e kishte menduar kurrë të blinte një jaht privat, sepse “miqtë tanë që kanë jahte private duket se nuk kanë asgjë tjetër veçse probleme me stafin ose me probleme mekanike, të cilat duket se u prishin disi qetësinë”.

Që nga fillimi i tij, The World ka udhëtuar në vende të tilla si Grenlanda, Ishujt Britanikë dhe “Kontinenti i Bardhë” – Antarktida. Një tjetër super jaht – 28 metra i gjatë pritet të përfundojë deri në vitin 2025.  Ai gjithashtu po planifikon të shesë apartamente në bord për blerësit që kërkojnë emocionin e udhëtimit në oqean pa përgjegjësinë e pronësisë së jahteve.

/abcnews.al