Kjo është 19 vjeçarja e parë që udhëtoi e vetme me avion nëpër botë

schedule21:37 - 26 Janar, 2023

schedule 21:37 - 26 Janar, 2023

Një vajzë 19-vjeçare me nënshtetësi britanike dhe belge, Zara Rutherford, u bë personi më i ri që bëri një udhëtim rreth botës e vetme me avion.

Me uljen e suksesshme të tij në një aeroport në Belgjikën perëndimore disa ditë më parë, ajo përfundoi një udhëtim prej 52 mijë kilometrash , duke kaluar 41 vende të ndryshme. Kështu, ajo theu rekordin e mbajtur që nga viti 2017 nga amerikanja Shaesta Waiz , e cila kishte qarkulluar me ajër në botë në moshën 30-vjeçare.

Mirëpo, aventura e saj pati edhe ngjarje të papritura. Kur ajo filloi udhëtimin e saj më 18 gusht 2021 , ajo vlerësoi se do ta përfundonte atë për tre muaj. Por misioni i saj zgjati tetë javë shtesë për shkak të vonesave të gjata në Alaskë dhe Rusi për shkak të “çështjeve të vizave dhe motit “.

“ Unë do të thosha se pjesa më e vështirë ishte fluturimi mbi Siberi ishte shumë ftohtë. Në terren temperatura ishte -35 gradë Celsius ”, tha ajo në konferencën për shtyp që pasoi pas përfundimit të udhëtimit. Një tjetër vështirësi e madhe u ndesh në Kaliforni , ku u detyrua të bënte një ulje të paplanifikuar për shkak të dukshmërisë së dobët nga zjarret që shpërthyen në zonën e Seattle.

“Unë do të thoja se pjesa më e vështirë ishte fluturimi mbi Siberi ishte shumë ftohtë. Temperatura në tokë ishte -35 gradë Celsius”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zara Rutherford (@fly.zolo)

Rutherford mësoi të fluturonte vetëm në moshën 14-vjeçare, pasi  të dy prindërit e saj janë pilotë, por ajo nuk mundi të merrte licencën e saj deri në vitin 2020.

Ajo vendosi ta bëjë këtë mision jo vetëm si një bast personal, por edhe për të vërtetuar se gratë janë po aq pilot të mira. Edhe pse përqindja e tyre në mbarë botën është vetëm 5.1% .

Por jeta e saj nuk sillet ekskluzivisht rreth avionit. Pas përfundimit të udhëtimit të saj, ajo planifikon të shkojë në universitet në shtator për të studiuar Shkenca Kompjuterike./abcnews.al/