Katër hapa si të pastroni këpucët tuaja prej lëkure të bardhë

schedule12:16 - 9 Shkurt, 2021

schedule 12:16 - 9 Shkurt, 2021

Këpucët e bardha janë bërë një element kryesor i gardërobës si për burrat ashtu edhe për gratë gjatë gjithë vitit. Ndërsa lëkura është një nga materialet më të lehta për tu pastruar sepse nuk thith aq shumë ujë sa disa pëlhura të tjera. Ja se si t’u jepni këpucëve të bardha prej lëkure një pastrim të plotë:

Hapi 1: Mblidhni materialet tuaja.

Ju do të duhet peshqirë letre, sapun fildishi, lecka pambuku (një bluzë e vjetër funksionon shumë mirë) dhe aromatizues për të larë këpucët prej lëkure.

Hapi 2: Trajtoni papastërtitë e sipërfaqes.

Lagni një peshqir letre, shtrydhni ujin e tepërt dhe pastaj fshijini butësisht pjesën e jashtme të këpucëve. Kjo do të ndihmojë në heqjen e pjesëve të mëdha të papastërtisë që kapen në pjesë të ndryshme të këpucës. Pasi të keni mbaruar me këtë hap, lërini këpucët të thahen për 10 minuta.

Hapi 3: Pastroni tabanin.

Lagni gomën tuaj dhe shtrydhni ujin e tepërt. Drejtoni detergjentin n aromatizues lart e poshtë thembrave të atleteve apo këpucëve tuaja derisa të zhduken papastërtitë dhe njollat.

Hapi 4: Pastroni me sapun.

Dhe tani, hapi më i kënaqshëm. Lagni këmishën tuaj prej lecke ose pambuku dhe bëjeni me pak sapun. Me një lëvizje të vogël të butë, masazhoni pjesën e sipërme të këpucës derisa të kthehet në ngjyrën e bardhë të përsosur. Fshini çdo sapun të tepërt me leckë. Pas këtij hapi të fundit, lini këpucët të thahen përsëri për 10 minuta.l.k/abcnews.al