Ka diçka të veçantë në të, ky është kërmilli më i madh në botë

schedule10:03 - 5 Janar, 2021

schedule 10:03 - 5 Janar, 2021

Archachatina marginata – subspesies ovum njihet si kërmilli më i madh në botë.

Ata mund të rriten deri në 20 cm në gjatësi dhe të jetojnë deri në 10 vjet.

Habitati origjinal i këtyre kërmijve është Afrika Perëndimore (Kamerun, Republika Demokratike e Kongos).

Në videon e mëposhtme mund të ndiqni ciklin e jetës së tyre.