Japonia ndalon eksportet e çelikut, aluminit dhe avionëve në Rusi

schedule09:28 - 31 Mars, 2023

schedule 09:28 - 31 Mars, 2023

Japonia ka ndaluar eksportet e çelikut, aluminit dhe avionëve për në Rusi, duke përfshirë dronët në sanksionet e fundit kundër pushtimit të Ukrainës nga Moska, tha të premten ministria e tregtisë.

Masa, e cila gjithashtu ndalon subjektet japoneze të eksportojnë një shumëllojshmëri të artikujve industrialë si materiale ndërtimi, motorë anijesh, pajisje testimi dhe pajisje optike në Rusi, do të hyjë në fuqi më 7 prill, sipas një deklaratë të ministrisë.

/abcnews.al