Izraeli dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshjen për tre nëndetëse të reja

schedule11:39 - 20 Janar, 2022

schedule 11:39 - 20 Janar, 2022

Izraeli dhe Gjermania kanë nënshkruar një marrëveshje për zhvillimin dhe prodhimin e tre nëndetëseve të avancuara për Marinën izraelite.

Çmimi i tre nëndetëseve elektrike do të kushtojë më shumë se dyfishi i kostos fillestare për një total prej rreth 3 miliardë euro. Qeveria gjermane do të financojë një të tretën e kostos në përputhje me një marrëveshje të nënshkruar midis vendeve në 2017.

Marina e Izraelit njoftoi në vitin 2018 se nëndetëset e reja do të quheshin “Dakar” për nder të nëndetëses që u zhduk në mënyrë misterioze ndërsa lundroi nga Mbretëria e Bashkuar për në Izrael në vitin 1968 me 69 anëtarë të ekuipazhit në bord./abcnews.al