Infeksioni nga “kërpudhat e bardha” që i reziston mjekimit, shqetëson Indinë

schedule14:44 - 1 Qershor, 2021

schedule 14:44 - 1 Qershor, 2021

Nga Soutik Biswas, BBC

Në maj, një burrë që vuante nga Covid-19 u shtrua në një spital në qytetin indian të Kolkata. Ndërsa gjendja e tij u përkeqësua, pacienti kishte nevojë për ventilator. Ai u mjekua me steroide, një ilaç për pacientët e sëmurë rëndë me Covid-19, por sipas  ekspertëve  ilaçi gjithashtu dobëson sistemin imunitar  dhe rrit nivelin e sheqerit në gjak.

Pas një kohë të gjatë në ICU, pacienti u shërua dhe ishte gati të shkonte në shtëpi kur mjekët zbuluan se ishte infektuar me një kërpudhat vdekjeprurëse, rezistente ndaj ilaçeve. Candida auris (C. auris) është një nga mikrobet më të infektuese në botë. Ky infeksion i qarkullimit të gjakut është konstatuar më shpesh në njësitë e kujdesit kritik në të gjithë botën dhe ka një normë vdekshmërie rreth 70%, raporton abcnews.al

“Ne po shohim një rritje të pacientëve me infeksionin e kërpudhave gjatë valës së dytë të Covid-19. Ka shumë njerëz që janë të shtruar në ICU dhe shumë prej tyre kanë marrë doza të larta steroidesh. Kjo mund të jetë arsyeja,” sipas  Om Srivastava, një specialist i sëmundjeve infektive me bazë në Mumbai, tha.

Infeksionet e kërpudhave më të rrezikshme

Ndërsa vala e dytë ka prekur të gjithë Indinë dhe pacientët e sëmurë rëndë po bllokojnë ICU-të, mjekët kanë konstatuar një rritje të numrit të të infektuarve me infeksionet e rrezikshme të kërpudhave.

Së pari, kishte një shpërthim të mukormikozës ose kërpudhave të zeza, një infeksion i rrallë, por i rrezikshëm, i cili prek hundën, sytë dhe ndonjëherë edhe trurin. Rreth 12,000 raste dhe më shumë se 200 viktima janë regjistruar tashmë në Indi.

 

Ekzistojnë dy lloje të kërpudhave Candida – auris dhe albicans  dhe ato mund të jenë fatale për qeniet njerëzore. Aspergillus, i cili është një lloj tjetër i grupit të kërpudhave, prek mushkëritë, dhe gjithashtu mund të jetë fatale.

Nga më shumë se pesë milion lloje të kërpudhave, Candida dhe Aspergillus janë dy grupet kryesore që shkaktojnë më shumë viktima. Candida është një mikrob që mund të jetë i pranishëm në shumë sipërfaqe. Mjekët thonë se C. auris shpesh shkakton infeksione në gjak, por gjithashtu mund të infektojë sistemin e frymëmarrjes, sistemin nervor qendror dhe organet e brendshme, si dhe lëkurën, raporton abcnews.al

Aspergillus gjithashtu qarkullon në mjedis dhe shpesh gjendet në sistemet e ngrohjes. Normalisht imuniteti ynë ndihmon në parandalimin e hyrjes së sporeve të kërpudhave në traktin respirator.

Por tek pacientët që vuajnë nga Covid-19, kërpudhat, përfitojnë  nga dëmtimi i lëkurës, muret e enëve të gjakut dhe rrugëve të frymëmarrjes nga koronavirusi,  dhe futen me lehtësi në traktin respirator. Ky infeksion prek rreth 20% deri në 30% të pacientëve të sëmurë rëndë me Covid-19, sipas Dr SP Kalantri, raporton abcnews.al

Cilat janë simptomat e këtyre infeksioneve?

Simptomat e disa infeksioneve të kërpudhave mund të jenë të ngjashme me ato të Covid-19, duke përfshirë ethe, kollë dhe gulçim.  Por një formë më e përhapur e  infeksionit – kur infeksioni kalon në gjak, simptomat më të shpeshta janë:  rënie e presionit të gjakut, ethe, dhimbje barku dhe infeksione në traktit urinar.

 

Të paktën 5% e pacientëve me Covid-19 kanë simptoma të rënda dhe kanë nevojë të shtrohen në kujdesin intensiv, ndonjëherë për një periudhë të gjatë. Ekspertët thonë se ata që kanë nevojë për oksigjen janë më të rrezikuar për të zhvilluar infeksione bakteriale ose të kërpudhave.

Por ka edhe edhe arsye të tjera. Përdorimi i tepërt i steroideve dhe ilaçeve të tjera, të cilat dobësojnë sistemin imunitar dhe që kanë sëmundje ekzistuese i bëjnë pacientët me  Covid-19 më të prirur ndaj infeksioneve të tilla.

Dr Rubin thotë se pacientët me HIV / Aids janë më të rrezikuar mënyrë nga infeksione të tilla. Diagnostikimi nuk është i lehtë, pasi testimi zakonisht kërkon një mostër nga thellësia e mushkërive. Dhe ilaçet janë të shtrenjta./abcnews.al