I jepet lamtumira e fundit piktores “rebele”, Lumturi Blloshmi

schedule21:51 - 28 Nëntor, 2020

schedule 21:51 - 28 Nëntor, 2020

Nga Leontina Nikaj

Ngjyra e forma, dorëzoheshin, para syrit e mendjes së artistes rebele Lumturie Blloshmi. Nipi i piktores Lumturie Blloshmi , balerini i parë i Operas në Paris,  Edi Blloshmi  ka ardhur  enkas nga Franca për të organizuar ceremoninë e lamtumirës për hallën e tij dhe artisten unike të artit pamor e cila u shua në moshën 74 vjeçare nga COVID 19

Mikja e saj e ngushtë piktorja Merita Selimi me lot në sy  e cilëson Lumen një shpirt të lirë e cila iu dha e tëra artit. Artistët të pranishëm në homazhe pranojnë forcën e saj ne pikturë, e instalacion , e cila shpesh i ka sfiduar.

Rudi Erebara sjell ndërmend, momente dramatike të pushkatimit te babait të saj, dhe në kushte të tilla ajo ia doli të bënte art. Milena Selimi, kujton takimin e fundit.

Energjia e saj dhe kërkimi mbi artin nuk rreshti, ajo kishte gati  disa projekte, të cilat do të realizohen nga miqtë dhe të afërmit. Merita Selimi kujton se testamenti i saj artistik është i sigurt mes dy nipërve.

Artistja që theu kornizat e artit Lumturie Blloshmi, iku nga bota tokësore, por vepra e saj dhe fryma e parë e artit bashkëkohorë do mbeten gjatë ndër breza./mv.abcnews.al