I burgosuri tregon torturat që u bënin në burgun sirian: Hidhnin ujë të nxehtë mbi ne

schedule02:26 - 2 Korrik, 2020

schedule 02:26 - 2 Korrik, 2020

I torturuar nga regjimi sirian Bashar al-Asad në burg për shtatë vjet, Muhlis al-Drubi nuk mund të harrojë tmerret që ai përjetoi, duke përfshirë edhe ujë të vluar të derdhur mbi të dhe varje të kundërt. I akuzuar për pjesëmarrje në protestat kundër regjimit, al-Drubi, 42 vjeç, u arrestua në vitin 2012.

“Forcat e Asadit më arrestuan mua, katër motrat e mi dhe burrat e tjerë në fshat. Ata na çuan në bazën ushtarake në fshatin Dayr al-Shimal në Hama perëndimore, ku ata na rrahën me tuba plastikë,” i tha ai për Anadolu Agency.

Ndërsa ishte i burgosur, al-Drubi pësoi shumë forma abuzimi. “Ata na varën nga kyçet e duarve deri në tavanet. Ata derdhën ujë të vluar mbi ne, na dogjën me butona cigaresh.”

Nga këtu, ai u transferua në aeroportin ushtarak Hama, ku u rrah pas mbërritjes, u zhvesh lakuriq, u mor në pyetje dhe u torturua.