I bënë atentat në Mamurras, 65-vjeçari po kthehej nga varrimi i së motrës që kreu vetëvrasje

schedule15:08 - 28 Janar, 2021

schedule 15:08 - 28 Janar, 2021

Myslim Lika, të cilit iu bë atentat pasditen e së enjtes në Mamurras, ishte duke u kthyer nga varrimi i motrës së tij. 59-vjeçarja i dha fund jetës mbrëmjen e 26-janarit  në banesën e saj në Mamurras. Gruaja me iniciale A. Sh. e mori hapin ekstrem duke përdorur një armë gjahu.

Kurse, Lika në atentatin e sotëm ka marrë tre plumba në trup, dy në krah dhe një në zemër dhe ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin e Traumës në Tiranë.

Abcnews.al mëson se 65-vjeçari është babai i Arjan Xhepa (Lika), i cili është arrestuar si bashkëpunëtor i Eduart Lamajt në vrasjen e dy biznesmenëve Bujar Lika dhe Paulin Gjergji në maj 2020.

Biznesmenët Bujar Lika dhe Paulin Gjergji u ekzekutuan nga një grup prej katër personash në 30 maj të vitit të shkuar në barin e një hoteli në Laç. Gjatë përplasjes me armë mbeti i plagosur Eduart Lamaj, i cili u arrestua disa javë më vonë në një klinike private në Tiranë ku kishte shkuar për të kuruar plagën.

Policia arrestoi më pas edhe Arjan Likën, djalin e Myslim Likës që iu bë atentat sot, pasi i riu dyshohet se ishte njëri prej bashkëpunëtorëve të Eduart Lamajt në ekzekutimin e biznesmenëve. s.b/abcnews.al/