Hyn në fuqi kufiri i çmimit të naftës ruse

schedule08:04 - 5 Dhjetor, 2022

schedule 08:04 - 5 Dhjetor, 2022

Një kufi çmimi për naftën detare ruse, i rënë dakord nga vendet e G7, hyn në fuqi sot pasi perëndimi synon të reduktojë të ardhurat e Kremlinit nga lëndët djegëse fosile, si dhe të kufizojë aftësinë e Moskës për të financuar luftën e saj në Ukrainë.

Mbretëria e Bashkuar, Japonia, Gjermania, Italia, Franca, Kanadaja dhe SHBA, si dhe vendet anëtare të BE-së dhe Australia arritën në një marrëveshje për të vendosur një kufi të çmimit prej 60 dollarë për fuçi për naftën ruse, pasi Polonia, e cila po rezistonte, i dha dritë të gjelbër marrëveshjes.

Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë.

Marrëveshja lejon që nafta ruse të dërgohet në vendet e palëve të treta duke përdorur cisternat e G7 dhe BE-së, kompanitë e sigurimit dhe institucionet e kreditit, vetëm nëse ngarkesa blihet me ose nën kufirin 60 dollarë për fuçi.

Kufiri i çmimit do të “prishë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit”, tha sekretarja amerikane e thesarit, Janet Yellen.

Por kritikët, përfshirë Ukrainën, nuk janë dakord pasi kufiri i vendosur është mbi çmimin aktual të naftës ruse prej rreth 52 dollarë për fuçi.

“Nuk do ta quani një vendim serioz për të vendosur një kufi të tillë për çmimet ruse, gjë që është mjaft komode për buxhetin e një shteti terrorist”, tha Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy.

Autoritetet ruse hodhën poshtë kufirin e çmimit dhe të shtunën kërcënuan se do të ndalonin furnizimin me vendet që e miratuan atë.

Zëvendëskryeministri rus Alexander Novak tha të dielën se ishte një ndërhyrje e rëndë që binte në kundërshtim me rregullat e tregtisë së lirë.

“Ne po punojmë në mekanizma për të ndaluar përdorimin e instrumentit të kufirit të çmimit, pavarësisht nga niveli i caktuar, sepse një ndërhyrje e tillë mund të destabilizojë më tej tregun,” tha Novak, zyrtari i qeverisë ruse përgjegjës për naftën, gazin dhe energjinë atomike.

“Ne do të shesim naftë dhe produkte të naftës vetëm atyre vendeve që do të punojnë me ne në kushtet e tregut, edhe nëse duhet të reduktojmë pak prodhimin,” tha ai./Abcnews.al/