Gruaja më e gjatë në botë fluturoi për herë të parë me avion, ekuipazhi hoqi gjashtë rreshta sediljesh

schedule08:57 - 25 Shtator, 2023

schedule 08:57 - 25 Shtator, 2023

Turkja Rumeysa Gelgi është 215 centimetra e gjatë dhe hyri në Librin e Rekordeve Guinness si gruaja më e gjatë e gjallë në botë.

Rumeysa nisi udhëtimin e jetës vitin e kaluar dhe hipi në një fluturim nga Stambolli për në San Francisko. Ajo fluturoi për herë të parë në jetën e saj dhe për të bërë udhëtimin 13-orësh, ekuipazhi i fluturimit të Turkish Airlines duhej të hiqte gjashtë rreshta vendesh.

Për shkak të një gjendjeje të quajtur skoliozë, Rumeysa nuk mund të ulet për një kohë të gjatë, kështu që iu desh të shtrihej në barelë. Përpara udhëtimit, ajo foli me gazetarët në aeroportin e Stambollit se si ndihej.

Ky do të jetë fluturimi im i parë, si dhe udhëtimi im i parë jashtë vendit. Por besoj se kjo përvojë do të jetë e para për shumë individë, jo vetëm për mua. Sepse, siç e dini, mundësia për të udhëtuar me barelë është zakonisht e rezervuar për pacientët që transferohen nga një njësi e kujdesit intensiv në tjetrin”, tha ajo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RUMEYSA GELGI (@rumeysagelgi)

Pas fluturimit, Rumeysa ndau disa foto nga avioni dhe falënderoi ekuipazhin dhe kompaninë ajrore për organizimin e udhëtimit, duke shtuar se ishte një përvojë e mahnitshme.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RUMEYSA GELGI (@rumeysagelgi)

Ky ishte fluturimi im i parë, por sigurisht nuk do të jetë i fundit. Që tani e tutje, do të jem shumë i nderuar dhe i lumtur të fluturoj në pjesë të ndryshme të botës. Faleminderit nga zemra për çdo person të vetëm që mori pjesë në udhëtimin tim”, ka shkruar ajo.

Më herët, Rumeysa festoi thyerjen e tre rekordeve të reja botërore. Pas një matje të fundit, ajo u bë gruaja me krahët më të gjatë, si dhe me gishtat dhe shpinën më të gjatë.

Dora e saj e djathtë është e gjatë 24.93 cm, ndërsa dora mesatare e femrës është rreth 17 cm e gjatë./abcnews.al