“Gjuha e kryeministrit ndaj Bullgarisë”, Xhaferaj: Rrugaçëria e Ramës saboton aspiratat e një populli të tërë

schedule11:46 - 24 Qershor, 2022

schedule 11:46 - 24 Qershor, 2022

Kryetar i Partisë Demokratike Dega Durrës, Ferdinand Xhaferaj ka komentuar mënyrën se si kryeministri Rama i është përgjigjur gazetarëve dhe homologëve bullgarë në lidhje me qëndrimin e Bullgarisë për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE.

Ditën e djeshme në Samitin e BE-së Rama e e cilësoi qëndrimin Bullgarisë të turpshëm.

Sipas Xhaferaj gjuha e përdorur për t’iu drejtuar gazetarëve dhe homologëve Bullgarë vërteton se Rama dhe ekipi i tij “strategjik” jo vetëm nuk po e kuptojnë se cila duhet të jetë qasja e Shqipërisë karshi BE-së për të garantuar hapjen e negociatave, por edhe se është i bindur se gjuha e shëmtuar që përdorin kriminelet kur i drejtohen atij vetë për interesa të tyre, funksionon edhe në forume të rëndësishme diplomatike.

Reagimi plotë

Rrugacëria e Ramës saboton aspiratat e një populli të tërë
Për ndonjë që mund të ketë patur dyshime se “pushteti absolut korrupton tërësisht”, Rama dhe Rilindasit e tij na e vërtetojnë dita ditës se Lord Acton kishte vetëm të drejtë. Arroganca dhe papërgjegjshmëria nuk njihkan kufinj.
Gjuha e përdorur për tiu drejtuar gazetarëve dhe homologëve Bullgarë vërteton se Rama dhe ekipi i tij “strategjik” jo vetëm nuk po e kuptojnë se cila duhet të jetë qasja e Shqipërisë karshi BE-së për të garantuar hapjen e negociatave, por edhe se është i bindur se gjuha e shëmtuar që përdorin kriminelet kur i drejtohen atij vetë për interesa të tyre, funksionon edhe në forume të rëndësishme diplomatike.
/abcnews.al/