Gjilani merr kreun, Llapi shpërthen ndaj Trepça ’89

schedule16:05 - 18 Tetor, 2019

schedule 16:05 - 18 Tetor, 2019

Gjilani mposht me përmbysje kampionët në fuqi të Kosovës, Feronikelin dhe ngjitet momentalisht në krye. Skuadra e drejtuar nga Gentian Mezani ka triumfuar me rezultatin 1-2 dhe shkon në kuotën e 21 pikëve. Skuadra nga Drenasi humbet një tjetër takim me rivalët direkt dhe sheh t’i largohet kreut.

Jean Carioka, i cili në Superiore ka luajtur me Kukësin, realizoi në portën e Gjilanit i pari. Epërsia e kampionëve nuk zgjati shumë, pasi Franc Veliu pas një goditjeje këndi shënoi me një gjuajtje me kokë. Katër minuta më pas ishte kapiteni Ylber Kastrati që realizoi golin e fitores për Gjilanin.

Llapi gjithashtu ka marrë tre pikë të rëndësishme në shtëpi ndaj skuadrës së Trepça ’89. Merlaku befasoi ekipin nga Podujeva dhe pjesa e parë u mbyll me epërsinë e mitrovicasve. Në të dytën futbollistët e drejtuar nga Tahir Batatina reaguan, duke shënuar katër gola. Emini, Hyseni dhe dy herë Osmani i dhanë fitoren Llapit.

Fitore edhe për Dukagjinin, që ka zbritur në vendin e fundit skuadrën e Vushtrrisë. Skuadra nga Klina i është gëzuar golit të Merlakut dhe ka marrë triumfin e dytë sezonal. Gjithsesi situata mbetet e vështirë, pasi renditen në vendin e parafundit.

IPKO SUPERLIGA E KOSOVËS – JAVA 10
E premte, më 18 tetor, ora 14:00              

Dukagjini-Vushtrria 1-0
Shënues:
Merlaku 17′

Feronikeli-Gjilani 1-2
Shënues:
Carioca 73′ / Veliu 81′, Kastrati 85′

Llapi-Treppca ’89 4-1
Shënues:
Osmani 67′, 76′, Emini 71′, Hyseni 88’/ Jashari 1′

/abcnews.al