Gjermania bën të detyrueshëm vaksinimin kundër Covid

schedule15:05 - 2 Dhjetor, 2021

schedule 15:05 - 2 Dhjetor, 2021

Duke filluar nga shkurti vaksinimi do të jetë i detyrueshëm, sipas një deklarate të kancelares Angela Merkel. Sipas Merkel, situata është shumë serioze dhe duhen marrë masa të menjëhershme.

Ajo theksoi se qeveritë gjermane kanë rënë dakord për një akt solidariteti për të zvogëluar numrin e rasteve. Austria u bë vendi i parë perëndimor që i bëri të detyrueshme vaksinat, ndërsa Greqia tha se do të bënte të detyrueshme vaksinat për personat mbi 60 vjeç.

/abcnews.al