Gazetarja e njohur ruse irriton turqit: Rusia të aneksojë lindjen e Turqisë

schedule14:31 - 8 Tetor, 2021

schedule 14:31 - 8 Tetor, 2021

Kryeredaktorja e kanalit televiziv shtetëror rus, “Russia Today”  tha se Rusia duhet të aneksojë një pjesë të pjesës lindore të Turqisë, siç është mali Agri dhe territory i qytetit Kars me argumentin se ato janë toka armene të pushtuara nga turqit.

Margarita Simonyan, e cila është me prejardhje armene, i tha kanalit televiziv publik Rossiya 1 se vendi duhet të aneksojë zonat nga Turqia.

Komentet e diskutueshme të Simonyan pasuan vërejtje të ngjashme nga politikani rus dhe udhëheqësi i Partisë Liberale Demokratike të Rusisë Vladimir Zhirinovsky, i cili pretendoi se një regjim “special” i ngjashëm me carin ishte i nevojshëm për të siguruar Armeninë, përcjell media turke pranë qeverisë “Daily Sabah”.

“Çdo regjim demokratik si SHBA, Britania e Madhe ose Franca është i papranueshëm (për Rusinë). Dhe ju, armenët, do të merrni edhe Karsin edhe Ardahanin nëse ka një regjim të rreptë si (sundimi nën) një car. Nën një qeveri demokratike, edhe Jerevani do t’ju ​​hiqet, ”tha ai.

Armenia dhe Turqia nuk kanë vendosur kurrë marrëdhënie diplomatike dhe kufiri i tyre i përbashkët është mbyllur që nga vitet 1990.

Lidhjet janë përkeqësuar më tej për shkak të mbështetjes së Turqisë për aleatin e saj rajonal Azerbajxhanin, i cili luftoi me Armeninë vitin e kaluar për kontrollin e rajonit të pushtuar të Karabagut. /abcnews.al