Gazeta “Mundo Deportivo”: Një nga arsyet se përse Pique vendosi të tërhiqej nga futbolli ishte Shakira

schedule22:33 - 4 Nëntor, 2022

schedule 22:33 - 4 Nëntor, 2022

Ndarja e Gerard Pique nga Shakira ishte një nga shtatë arsyet pas vendimit të tij për t’u tërhequr nga futbolli.

Qendërmbrojtësi i Barcelonës i tronditi të gjithë me këtë lajm të papritur. Spanjolli ka deklaruar se do të bëjë paraqitjen e tij të fundit për Barcelonën kundër Almeiras të shtunën në Camp Nou.

Pique kishte një marrëveshje për të qëndruar në klubin e tij të fëmijërisë deri në verën e vitit 2024.Ndarja e tij me të dashurën e tij për një kohë të gjatë Shakira besohet të jetë një nga shtatë arsyet pas vendimit të tij.

Arsyeja kryesore, megjithatë, ishte mungesa e kohës së tij për të luajtur këtë sezon. Mbrojtësi ra poshtë urdhrit në skuadrën e Xavi Hernandez këtë sezon pas ardhjes së Jules Kounde dhe Andreas Christensen.

Pique u bë zgjedhja e pestë e Barcelonës në qendër të mbrojtjes pas Ronald Araujo, Jules Kounde, Eric Garcia dhe Andreas Christensen.

Problemet personale të Pique gjithashtu luajtën një rol integral në vendimin e tij për t’u tërhequr. Videot e diskutueshme audio të mbrojtësit së bashku me presidentin e Federatës Mbretërore të Futbollit Spanjoll, Luis Rubiales, e kishin futur më parë spanjollin në ujë të nxehtë.

Beteja ligjore e spanjollit me Shakirën, me të cilën ka dy fëmijë, pas ndarjes së tyre nuk i ka ndihmuar kauzës së tij. Paraqitja e dobët e Piques për Barcelonën kundër Interit, e cila bëri që tifozët t’i fishkëllenin atij, besohet gjithashtu se ka ndikuar në vendimin e Pique.

Në moshën 35-vjeçare, ka qenë jashtëzakonisht e vështirë për mbrojtësin fizikisht, pasi i është dashur të përballet me një dëmtim. Pique thuhet se i ka premtuar menaxherit Xavi Hernandez se do të largohet nëse dështon të konkurrojë për një vend në formacionin fillestar.

Mbrojtësi i Barcelonës ka parë rënien e imazhit të tij në klub gjatë muajve të fundit, gjë që ishte një arsye tjetër pas vendimit të tij për t’u tërhequr./ h.ll/abcnews.al