Gabimi kryesor që ndoshta bëni kur lani çarçafët

schedule07:16 - 18 Korrik, 2022

schedule 07:16 - 18 Korrik, 2022

Është fakt se ndërrimi i shpeshtë i çarçafëve është një rregull bazë për një gjumë të rehatshëm, të pastër dhe të qetë. Ekspertët thonë se më së shumti që duhet të përdorim të njëjtat çarçafë janë 2 javë, ndërsa idealja është t’i ndërrojmë çdo javë.

Por ka disa gabime që shpesh i bëjmë gjatë procesit të pastrimit të çarçafëve.

Shikoni gabimin bazë:

Më mirë të vendosni lavatriçe të veçanta vetëm për çarçafët dhe peshqirët, në mënyrë që të mos thahen së bashku. Arsyeja është se çarçafët thahen shumë më shpejt se peshqirët dhe siç e përmendëm më lart nuk dëshironi që ato të qëndrojnë më gjatë se sa duhet në tharëse sepse pëlhura e tyre shkatërrohet gradualisht.

Mund të duket sikur shkojnë bashkë në larje, por në realitet duhet ta shmangni!/abcnews.al