Fushata elektorale e Biden, në shënjestër nga hakerë të mbështetur nga Kina

schedule10:35 - 17 Qershor, 2020

schedule 10:35 - 17 Qershor, 2020

Kompania Google njoftoi këtë muaj se hakerë që mbështeten nga Kina po sulmonin anëtarët e stafit të fushatës elektorale të ish-Nënpresidentit Joe Biden, shkruan VOA.

Gjigandi i internetit tha se hakerët nuk duket se arritën të kompromentojnë sigurinë e fushatës elektorale, por aktiviteti i tyre  risjell në vëmendje ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e 2016-tës.

Analistët thonë se motivi kryesor i Kinës për të ndërhyrë në një fushatë elektorale është për të mbledhur informacione zbulimi, si p.sh. idetë e zotit Biden për politikën e Shteteve të Bashkuara ndaj Kinës. Sidoqoftë, hakerët mund të përpiqen më pas që t’i përdorin të dhënat e vjedhura të zbulimit për të ndërhyrë në vazhdim gjatë vetë zhvillimit të fushatës elektorale, raporton abcnews.al

Sipas drejtuesit të Grupit për Analizimin e Kërcënimeve në kompaninë Google, Shane Huntley, lloji i sulmit kategorizohet si një “rrezik i avancuar dhe i vazhdueshëm”, një kategori kjo që nënkupton se ka mbështetjen dhe drejtimin e një strukture shtetërore.

Në këtë rast, sipas kompanisë ZDNet, sulmi u krye nga një grupim i njohur si APT31, ose Zirconium, një grup hakerësh të sponsorizuar nga shteti kinez të cilët kanë ushtruar veprimtarinë që në vitin 2016.

Sipas Luke McNamara, drejtues për sigurinë kibernetike në FireEye Intelligence, ky grup ushtron aktivitetin e mbledhjes së të dhënave strategjike të zbulimit për gjëra që i interesojnë qeverisë kineze.

Spiunazh apo ndërhyrje?

 

 

Kjo nuk është hera e parë që hakerat kinezë janë akuzuar për shënjestër të një ekipi të fushatës presidenciale të SHBA.

Gjatë fushatës zgjedhore presidenciale të vitit 2008, një grup hakerash që besohet të jenë mbështetur nga qeveria kineze u akuzuan se kishin ndërhyrë  në ekipet e fushatës së kandidatit për president presidencial Barack Obama dhe rivalit të tij republikan John McCain, duke marrë email dhe dokumente të brendshme, raporton abcnews.al

James Lewis, drejtor i Programit të Politikave të Teknologjisë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS), tha se duke ndërhyrë në  një fushatë, një haker mund të mësonte informacione të vlefshme siç janë strategjitë e kandidatit dhe rrjetin personal të miqve dhe kolegëve.

 

Agjencitë e inteligjencës amerikane zbuluan se gjatë zgjedhjeve presidenciale të  2016, rusët hakuan me sukses në kutinë e postës elektronike të menaxherit të fushatës për pretendenten demokratike Hillary Clinton. Hakerat më pas ekspozuan dhjetëra mijëra e-mail të vjedhura përmes WikiLeaks, raporton abcnews.al

Mënyra si veprohet me informacionet

Përveç hakmarrjes, forcat e huaja përdorin gjithashtu mediat sociale për të përhapur dezinformata që mund të mashtrojnë njerëzit ose të përkeqësojnë më tepër zgjedhjet midis votuesve për partitë politike. Kjo quhet ” operacion informacioni “.

Zyrtarët kinezë gjithnjë e më shumë po përfitojnë nga platformat e mediave sociale që janë të ndaluara në Kinë, të tilla si Twitter dhe Facebook, për të kryer operacione informacioni jashtë shtetit, raporton abcnews.al

Michael Daniel, presidenti dhe Drejtori i Përgjithshëm i Cyber ​​Threat Alliance, një grup i pavarur i këshilltarëve të sigurisë në internet,  tha pèr  VOA  se ai pret që Kina të përdorë operacione informacioni për të promovuar politikat dhe politikanët që të dukeshin më miqësorë ndaj Kinës.

“Kjo është shumë më ndryshe sesa të përpiqesh të prishësh procesin zgjedhor dhe të mos pyesim se kush fitoi garën.

Kina është akuzuar vazhdimisht se është përpjekur vazhdimisht të ndërhyjë në zgjedhjet amerikane. Një hetim i Senatit në 1998 zbuloi se qeveria kineze  kishte ndërhyrë  ilegalisht tek Partia Demokratike në zgjedhjet presidenciale të 1996.

Agjensia Kombëtare e Inteligjencës së SHBA raportoi se Kina u përpoq të përhapë dezinformata në zgjedhjet  e vitit 2018.

Zyrtarët kinezë kanë mohuar në mënyrë të vazhdueshme se Pekini kishte ndërhyrë në punët e brendshme të vendeve të tjera, dhe në prill, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Geng Shuang u tha gazetarëve gjatë një konferencë të përditshme, “Zgjedhjet presidenciale të SH.B.A.-së janë një çështje e brendshme, ne nuk kemi interes. duke ndërhyrë tek ato . “/abcnews.al