Fruti i preferuar që ul stresin dhe forcon sistemin imunitar

schedule19:59 - 10 Nëntor, 2021

schedule 19:59 - 10 Nëntor, 2021

Me pak kalori dhe me shumë lëndë ushqyese, portokallet janë një pjesë e domosdoshme e një diete të shëndetshme për shkak të shijes së ëmbël natyrale dhe shumëllojshmërisë së gjerë në mënyrën e konsumimit të tyre. Qoftë si frut, si lëng apo si reçel, portokalli përmban sasi të konsiderueshme të vitaminës C dhe përbërjeve të tjera bimore dhe antioksidantë që reduktojnë inflamacionin dhe veprojnë kundër sëmundjeve të ndryshme.

Presioni i gjakut

Portokallet nuk përmbajnë natrium, gjë që ndihmon në ruajtjen e një kufiri ditor. Përveç kësaj, një gotë me lëng portokalli mund të rrisë marrjen tuaj ditore të kaliumit me 14%.

Ruajtja e një konsumi të ulët të natriumit është i rëndësishëm në uljen e presionit të gjakut. Megjithatë, rritja e marrjes së kaliumit mund të jetë po aq e rëndësishme në reduktimin e rrezikut të një personi për presion të lartë të gjakut, pasi mund të ndihmojë në zgjerimin e enëve të gjakut. Së fundi, sipas Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (ODS), rritja e marrjes së kaliumit mund të zvogëlojë rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe goditjes në tru.

Shëndeti i zemrës

Portokallet janë një burim i mirë i fibrave dhe kaliumit, të cilat mbështesin shëndetin e zemrës.

Sipas një rishikimi të një meta-analize të mëparshme në vitin 2017 , konsumimi i fibrave adekuate mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës, si në aspektin e zhvillimit të tyre ashtu edhe në përparimin e tyre drejt vdekjes. Rishikimi e lidh këtë efekt me aftësinë e portokallit për të ulur nivelin e kolesterolit në gjak.
Një gotë me lëng portokalli mund të sigurojë 14% të nevojave tona ditore për kalium.

ODS ka zbuluar se njerëzit me konsum më të lartë të kaliumit mund të kenë një rrezik më të ulët të goditjes në tru dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare, një fenomen që ata ia atribuojnë kryesisht efekteve të kaliumit në presionin e gjakut.

E nevojshme për rregullimin e sheqerit

Një portokall mesatar 131 gr. siguron 3,14 gram fibra, e cila përbën pothuajse 10% të nevojave ditore të fibrave të një të rrituri. Studime të ndryshme kanë zbuluar se fibrat mund të përmirësojnë disa faktorë rreziku për diabetin.

Për shembull, një studim i vitit 2019 zbuloi se konsumimi i 4 g. Fibrat dietike çdo ditë nuk ulnin glukozën në gjak, por përmirësonin reagimin e trupit ndaj insulinës. Ndjeshmëria e ulët ndaj insulinës mund të kontribuojë në diabetin e tipit 2.

Kontrolli i peshës është po aq i rëndësishëm në reduktimin e rrezikut të diabetit të tipit 2, sa edhe mbipesha dhe obeziteti mund të kontribuojnë në zhvillimin e tij. Trupi i përpunon fibrat më ngadalë se lëndët e tjera ushqyese, kështu që ato krijojnë ndjenjën e ngopjes për një periudhë më të gjatë kohore dhe reduktojnë nevojën për të ngrënë ushqime të lehta gjatë ditës.

Një dietë e pasur me fruta dhe perime mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe përparimin e sëmundjes. Kështu, një dietë miqësore me diabetin duhet të përfshijë ushqime të shëndetshme nga një sërë grupesh dietike.

Mbrojtësi i lëkurës

Marrja e vitaminës C adekuate mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit dhe pamjes së lëkurës.

Vitamina C kontribuon në prodhimin e kolagjenit, i cili mbështet lëkurën, përmirëson shërimin e plagëve dhe përmirëson elasticitetin e saj.

Rezultati i një rishikimi të vitit 2015 tregon se marrja dietike e vitaminës C përmirësoi pamjen, rrudhat, elasticitetin dhe vrazhdësinë e lëkurës së pjesëmarrësve.

Forconi mbrojtjen

Me një portokall apo frut tjetër të pasur me vitaminë C si kivi apo një spec në ditë mund të plotësojmë nevojat e trupit tonë për vitaminë C e cila konsiderohet si mbrojtëse e trupit tonë ndaj infeksioneve të frymëmarrjes./abcnews.al