Frikë nga Covid-19, Rumania zgjat me 30 ditë gjendjen e jashtëzakonshme

schedule14:37 - 6 Prill, 2020

schedule 14:37 - 6 Prill, 2020

Rumania është një ndër vendet më të prekura nga koronavirusi në Ballkan. Në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së Covid 19 duket se Rumania ka vendosur që të shtyje me 30 ditë më shumë konkretisht deri në mes të muajit maj, e saj të jashtëzakonshme.

Përmes një deklarate për mediat presidenti rumun Klaus Iohannisështë shprehur që për të dalë të fituar nga kjo betejë është e rëndësishme që të mbahet nën kontroll përhapja e pandemisë.

Ndërkohë deri më tani në Rumani si pasojë e koronavirusit kanë humbur jetën 157 persona dhe  4,057 të infektuar nga Covid-19./abcnews.al