FOTO/ Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima

schedule03:45 - 24 Shtator, 2020

schedule 03:45 - 24 Shtator, 2020

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale.

Idris Fika Ali, një komandant sektori i Korpusit Federal të Sigurisë Rrugore, i tha Xinhua përmes telefonit se viktimat janë djegur dhe nuk mund të identifikohen.

Incidenti ndodhi sot në mëngjes në zonën Felele të Kogi, përgjatë autostradës Lokoja-Abuja kur një cisternë e ngarkuar me benzinë ​​pësoi një defekt në frena, tha Ali.

Cisterna ra në rrugë dhe menjëherë shpërtheu, duke i vënë flakën dy motorroave, pesë makinave dhe tre biçikletave, tha zyrtari. Të gjithë banorët e automjeteve dhe kalimtarët u prekën nga zjarri që përfshiu zonën.