FOTO/ Njihuni me klube të njohura futbolli nga qytete të vogla në mbarë botën

schedule21:19 - 28 Shtator, 2022

schedule 21:19 - 28 Shtator, 2022

Të gjithë jemi mësuar me faktin që sa më i madh të jetë qyteti, aq më shumë mundësi dhe për rrjedhojë më shumë financa. Shumë klube të njohura futbolli ndodhen në Madrid, Mynih, Milano, Londër… Megjithatë, ka edhe klube që përfaqësojnë qytete të vogla. Ekipe të tilla të njohura do të diskutohen në këtë artikull.

Klubi francez “Auxerre” përfaqëson qytetin me të njëjtin emër me një popullsi prej 37.900 banorësh. Në të njëjtën kohë, stadiumi i klubit mund të strehojë gati 25,000 tifozë! Verë Chablis, një pamje e bukur e lumit Yonne, shija e simiteve franceze… duket se jetoni dhe jeni të lumtur, por në Auxerre ata kanë ende kohë për të shkuar në futboll dhe skuadra kënaqet me rezultatet e tyre. Kampion i Ligës 1 sezoni 1995/96, katër herë fitues i Kupës së Francës dhe gjysmëfinalist i Kupës UEFA, një listë shumë mbresëlënëse titujsh për një klub nga një qytet i vogël, shkruan abcnews.al.

Lens

FBL-FRA-LIGUE1-LIGUE2-LENS-DIJON

Pjesa më e madhe e suksesit lidhet me emrin e Guy Roux, i cili përveç punës si trajner, arriti të dallohej në biznes, letërsi dhe gazetari. Klubi i Principatës së Monakos ka një listë shumë më të gjerë titujsh me një popullsi prej 200 banorësh më shumë. FC Monaco është tetë herë kampion i Francës. Në sezonin 2003/04 ata ishin një hap larg fitimit të Champions League duke humbur në finale nga Porto, e drejtuar nga Mourinho. Por megjithatë, Monaco përfaqëson një principatë të tërë, duke pasur burime të konsiderueshme për të tërhequr lojtarë të nivelit të lartë.

Franca është e famshme për ekipet nga qytetet e vogla. Lens ka një popullsi prej 31,600. Klubi nga ky qytet doli kampion në sezonin 1997/98. Kishte kohë të lavdishme në Francë në vitet ’90, çdo vit kishte një kampion të ri, madje edhe nga një qytet i vogël! FC Lens arriti të fitonte Kupën Intertoto dy herë në mesin e viteve 2000 dhe fitoi Kupën e Francës katër herë në historinë e saj 122-vjeçare. Por tipari kryesor i Lans është se stadiumi ku luan skuadra e Bollard Delelis mund të strehojë 38 mijë spektatorë, që e kalon popullsinë e qytetit! Dhe kjo nuk është për t’u habitur, shumë tifozë futbolli vijnë në ndeshje nga rrethet.

Me gjithë përzgjedhjen e klubeve nga Franca, liderët e vlerësimit tonë janë skuadra nga Anglia dhe Gjermania. FC “Brentford” shpesh “bredh” nga Champions League në Premier League. Pasi përfundoi i treti atë sezon në ligën e dytë më të rëndësishme të vendit, Brentford fitoi turneun kalimtar dhe u vendos në fund të renditjes së Premier League në fillimin e sezonit të ri. Stadiumi 17,000 vendesh për 27,000 banorë të qytetit mbledh rregullisht tifozët megjithëse skuadra nuk ka fituar ende tituj. Drejtuesi i vlerësimit tonë është “Hoffenheim” nga fshati me të njëjtin emër (3300 njerëz), i cili është në varësi të qytetit të Sinsheim me një popullsi prej 35 mijë njerëz, shkruan abcnews.al.

Brentford

Griffin Park Stadium, Brentford, 2006

Formalisht, klubi hyri në elitën e futbollit gjerman, duke qenë një ekip “fshatarësh”, për të cilin mori këtë pseudonim. Në sezonin 2017/18, Hoffenheim arriti në vendin e 3 duke hyrë në zonën Champions teksa drejtohej nga Niegelsamn, aktualisht trajner i Bayern. Ndeshjet e “fshatit” zhvillohen në Wirsol-Rhine-Neckar-Arena, e cila ka pak më shumë se 30 mijë spektaktorësh.

Hoffenheim

TSG Hoffenheim kooperiert mit Mahrez-Klub - kicker

Konfirmohet ideja se futbolli është i dashur kudo. Dhe madje edhe në qytetet e vogla, klubet evropiane mbledhin spektatorë dhe tifozë futbolli. /G.D abcnews.al/