Foto nga ajri, si ndahen të pasurit dhe të varfrit

schedule20:19 - 21 Gusht, 2018

schedule 20:19 - 21 Gusht, 2018

Një fotograf nga Afrika e Jugut ka publikuar disa pamje të bëra nga droni, ku shfaqet ndarja dramatike mes të pasurve dhe të varfërve në Afrikën e Jugut, Meksikë dhe Indi.

Fotot janë pjesë e një projekti të Johnny Miller, të cilën e filloi në Prill të 2016-s për të treguar pabarazinë mes njerëzve.

“Që kur zbret në Cape Toën je i rrethuar nga kasollet. I gjithë aeroporti rrethohet nga kasolle të vogla dhe duhen 10 minuta që të arrish në zonën ku jetojnë të pasurit”, thotë ai për BBC-në.

Sipas tij, lufta ndaj pabarazisë është sfida kryesore e gjeneratës së ardhshme.

 

/abcnews.al