FOTO/Bëni këtë lëvizje para se të bini në gjumë dhe trupi juaj do të transformohet

schedule04:49 - 3 Janar, 2022

schedule 04:49 - 3 Janar, 2022

Nëse shpesh keni probleme me gjumin, nuk jeni vetëm: shumë njerëz rrotullohen në shtrat për orë të tëra përpara se të bien në gjumë. Kur kjo ndodh rregullisht, mund të përfundoni me një ndjenjë lodhjeje të shpeshtë gjatë ditës, duke konsumuar shumë sheqer dhe kafe për të qëndruar zgjuar, madje edhe të jeni në depresion dhe të shtoni peshë. Kjo është serioze. Ndiqni pozicionet e ardhshme të jogës përpara se të shkoni në shtrat dhe kjo do t’ju ndihmojë të bini në gjumë. Të gjitha pozat janë shumë të thjeshta, saqë nuk keni bërë asnjëherë joga që t’i bëni pa problem. Gjithnjë e më shumë studime shkencore kanë treguar përfitimet e jogës në shëndetin tonë, ndaj pse të mos përfitojmë prej tyre? Ju nuk keni asgjë për të humbur.

* Herën e parë që bëni këto ndalesa, është mirë të mos qëndroni gjatë në to. Një minutë është e mjaftueshme. Më vonë, mund ta zgjasni çdo ndalesë në pesë minuta ose më shumë.

Balasana – Qëndrimi i fëmijës

Nëse keni probleme me gjurin tuaj, ky qëndrim ndoshta nuk është një ide e mirë. Por për të gjithë të tjerët, kjo sjellje do të relaksojë sistemin nervor, shpinën, shpatullat, barkun dhe mendjen. Qëndroni në të katër këmbët, me gjunjët dhe pëllëmbët poshtë në dysheme. Merrni frymë dhe shikoni përpara. Ulni shpatullat, mos prekni veshët dhe ngrini koksikun. Përkulni kurrizin ndërsa nxirrni frymën dhe shikoni barkun tuaj poshtë, në të njëjtën kohë shtrini të pasmet deri sa të ulen në thembra dhe mbështetni duart në dysheme, kjo është qëndrimi i fëmijës.

Duart tuaja janë në dysheme para jush. Fillimisht, koka juaj mund të mos prekë dyshemenë dhe të pasmet tuaja mund të mos arrijnë te thembra. Nëse ndjeni se gjunjët përkulen me vështirësi, vendosni një batanije në pjesën e pasme të tyre. Nëse ju dhembin kyçet e këmbës, vendosni poshtë një peshqir të mbështjellë në një rrotull. Ndërsa jeni në pozicionin e fëmijës, sigurohuni që po merrni frymë thellë.

Qëndrim flutur

Disa njerëz e quajnë këtë qëndrim, qëndrim flutur. Pushoni shpinën, gjunjët dhe vendosni shputat e këmbëve së bashku dhe lërini gjunjët të bien në të dyja anët. Shumica prej nesh nuk mund të jenë të sheshtë në këtë pozicion. Gjunjët duhet të jenë të paktën disa centimetra nga toka. Pra, për t’u çlodhur, vendosni një pirg librash ose mbështillni një batanije ose jastëk nën çdo gju. Mbajini duart hapur në secilën anë, plotësisht të relaksuar. Merrni frymë gjatë gjithë kohës, duke e mbajtur barkun nga brenda./abcnews.al