Fitoi gjyqin kundër medias britanike, Meghan Markle kompensohet me shumën marramendëse

schedule08:34 - 3 Mars, 2021

schedule 08:34 - 3 Mars, 2021

Pas fitoi gjyqin kundër kundër gazetës britanike Daily Mail për shkelje të privatësisë dhe të së drejtës së autorit, Meghan Markle është kompensuar me 625,000 dollarë për shpenzimet ligjore. Dukesha 39-vjeçare paditi Associated Newspapers, për disa artikuj të botuar në “The Mail on Sunday” dhe “MailOnline”, që përfshinte pjesë të një letre private nga babai i saj Thomas pas bashkimit me Princin Harry.

Gjykata e Lartë vendosi që tabloidi duhet të paguajë 90 përqind të shpenzimeve ligjore të Markle, që mund të arrijë deri në 1.87 milion dollarë. Associated Newspapers duhet të paguajë shumën prej rreth rreth 627,000 dollarësh në 14 ditët e ardhshme, ndërsa shuma përfundimtare do të vendoset në një datë të mëvonshme.

Meghan lëshoi ​​një deklaratë përmes zëdhënësit të saj menjëherë pas fitores së saj ligjore muajin e kaluar dhe tha se “me këtë fitore gjithëpërfshirëse si për privatësinë ashtu edhe për të drejtat e autorit, ne të gjithë kemi fituar”.  “Unë e ndaj këtë fitore me secilin prej jush – sepse të gjithë meritojmë drejtësi dhe të vërtetën, dhe të gjithë meritojmë më mirë.” , u shpreh Markle. /abcnews.al