Filma dhe serialet për jetën e Mbretëreshës Elizabeth II

schedule14:47 - 9 Shtator, 2022

schedule 14:47 - 9 Shtator, 2022

Lajmi për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II të Mbretërisë së Bashkuar më 8 shtator 2022, paralajmëron një fillim dhe rend të ri për popullin britanik.

Elizabeth Alexandra Maria lindi më 21 prill 1926 dhe mori fronin e Mbretërisë së Bashkuar në vitin 1952. Me një mbretërim që zgjati më shumë se 70 vjet, Mbretëresha ka qenë një figurë e dashur politike pavarësisht se ka duruar shumë kritika dhe vështirësi gjatë gjithë mbretërimit të saj.

Për këtë arsye, ajo shpesh ka ngjallur interesin e kineastëve dhe botës, ndaj ka një mori filmash dhe seriale për jetën e saj që ia vlen të shikohen.

FILMA

Mbretëresha (2006)

Nëse dikush e meriton të luajë mbretëreshën në film, është padyshim Helen Mirren. Filmi i vitit 2006 ndjek familjen mbretërore në prag të vdekjes tragjike të Princeshës Diana, me Elizabeth që heziton të bëjë ndonjë deklaratë dhe t’i drejtohet njerëzve të saj. E gjithë kjo ndriçon atë dhe të dashurit e saj. Ashtu siç po reagojnë njerëzit tani, ashtu edhe në këtë film tregon të gjithë që po luftojnë me një humbje kaq të madhe, e cila është përkeqësuar për Mbretëreshën nga presioni politik dhe publik nën të cilin ajo është. Mirren fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë për interpretimin e saj si Elizabeth II, dhe ne mund ta kuptojmë pse!

Një natë mbretërore jashtë (2015)

Filmi ndjek princeshën adoleshente Elizabeth teksa ajo del për një natë në qytet me motrën e saj, Margaret, për të festuar së bashku fitoren e Evropës mbi nazistët. Një natë mbretërore është një përshkrim gazmor dhe i pazakontë i jetës së Mbretëreshës, ndërsa ajo dhe motra e saj humbasin gjatë natës së tyre të çuditshme si qytetarë të zakonshëm. Tregon sesi mbretëresha, thellë brenda, ishte një grua e zakonshme që donte të ishte e lirë dhe të shijonte jetën si gjithë të tjerët.

SERIALI

The Crown (2016)

Ky serial hit i Netflix tregon jetën e mbretëreshës Elizabeth II, me Claire Foy dhe Olivia Colman që e portretizojnë atë në periudha të ndryshme të jetës së saj. Pas martesës së saj me Princin Philip, lindja e Princit Eduard dhe konfliktet dhe skandalet e shumta mes tyre. Kurora mbetet një nga dramat historike më të njohura dhe tërheqëse në botë, pavarësisht pasaktësive të saj. Shfaqja do të nisë sezonin e tij të pestë në nëntor 2022, me Imelda Staunton që merr drejtimin si Elizabeth, kështu që mund të imagjinohet lehtësisht se si do të përfundojë shfaqja.

Mbretëresha (2009)

Ky dokumentar televiziv u shfaq për pesë episode, secili duke përshkruar Mbretëreshën në një moment të rëndësishëm të jetës së saj. Ashtu si në The Crown, Elizabeth luhet nga shumë aktorë, duke përfshirë Emilia Fox, Samantha Bond, Susan Jameson, Barbara Flynn dhe Diana Quick. Ndonëse nuk njihet aq mirë sa hiti i mëparshëm i Netflix, patjetër që ia vlen ta shikoni, edhe pse është relativisht e vështirë të gjendet në transmetim./abcnews.al