Fëmijët e Thumanës në Shëngjin, psikologët test për gjendjen e tyre

schedule18:45 - 1 Dhjetor, 2019

schedule 18:45 - 1 Dhjetor, 2019

Një pjesë e madhe e fëmijëve të Thumanës, të zhvendosur me familjet e tyre nëpër hotelet e Shëngjinit po argëtohen nën mbikëqyrjen e psikologëve.

Këta të fundit përmes pikturave kanë nisur të kuptojnë mbi gjendjen psikologjike të të vegjëlve pas lëkundjeve të forta të tërmetit të 26 nëntorit.

Këta nuk janë fëmijë të zakonshëm. Ata janë nga Thumana dhe Kurbin që u prekën nga tërmeti. Në sytë e tyre ka ende trishtim.

Të vegjlit me familjet e tyre janë zhvendosur në Shëngjin në disa hotele dhe pranë tyre ka shkuar një grup psikologësh që po përpiqet që përmes argëtimit të mësojë më shumë për atë çka ata ndjejnë pas lëkundjeve që i zgjuan nga ëndrrat. Psikologja Enkeleda Vranoci tregon se si e kuptojnë gjendjen e tyre përmes një testi.

Një pjesë e fëmijëve do të duan kohë të largojnë nga mendja shtëpitë e tyre që janë kthyer në gërmadha, klithmat e nënave dhe lotët e tyre. Gjithsesi lojërat argëtuese po i aktivizojnë imagjinatën dhe po ju kthejnë buzëqeshjen qoftë dhe për pak çaste./abcnews.al