Europa League | Sevilla kualifikohet, Frankfurt thyhet në Belgjikë!

schedule21:12 - 7 Nëntor, 2019

schedule 21:12 - 7 Nëntor, 2019

Janë mbyllur sfidat e orës 18:55 në UEFA Europa League, ku golat dhe emocionet e shumta nuk kanë munguar. Sevilla ka bërë detyrën në transfertë përballë Dudelange, duke triumfuar me rezultatin e thellë 2-5. Një tripletë e Haddadi dhe dy golat nga Dabbur kanë mjaftuar që andaluzianët të kualifikohen nga faza e grupeve, pasi kanë marrë 12 pikë pas katër ndeshjeve të para.

Në të njëjtin grup me Sevillan, grupin A, APOEL dhe Qarabag përplasën brirët, por në fund, ishin vendasit ata që do të triumfonin. Një gol në minutat e fundit nga Ioannou i dha fitoren 2-1 APOEL-it. Situata në Grupin A: Sevilla 12 pikë (e kualifikuar), APOEL dhe Qarabag nga katër pikë dhe Dudelange me vetëm 1 pikë.

Eintracht Frankfurt është mposhtur me rezultatin 2-1 nga skuadra e St. Liege. Gjermanët janë befasuar në këtë transfertë belge, duke lënë pikë dhe kualifikimin ende të hapur. Në grupin F, Arsenali kryeson me 10 pikë, St. Liege dhe Frankfurt me nga 6 pikë dhe Vitoria në vend të fundit, me vetëm një pikë.

Situata në Grupin B, është shumë e komplikuar. Copenhagen mori një pikë përballë Dyn. Kiev (1-1), duke ruajtur vendin e parë, me gjashtë pikë. Edhe Dyn. Kiev, është në kuotë të njëjtë pikës, në pozitën e dytë. Lugano dhe Malmo u ndanë në barazim pa gola. Ekipi zviceran ka vetëm 2 pikë në vend të fundit, ndërsa suedezët e Malmos numërojnë 5 pikë./abcnews.al

REZULTATET