Erion Brace reacts to the dismissal case about “Russian lobbying ” against Lulzim Basha

10:06 | 14/01/202010:060

Tirana court dismisses “Russian lobbying” case against DP leader Lulzim Basha. This development has caused a great deal of discussion, especially among the majority.

Immediately Taulant Balla reacted, saying that: “Who thinks that this heavy file with the main defendant Lulzim Basha can be closed like this without being thoroughly investigated, without questioning all the people involved, he is very wrong. This is not just a matter of Albanian justice. ”

Meanwhile today, through a status on social networks, Deputy Prime Minister Erion Brace, has also commented on the dismissal of the case against Lulzim Basha.

Brace writes that evidence against Lulzim Basha are official documents filed with the world’s most serious agency and that the Prosecutors of the judge in Tirana did not allow them to be investigated.

He also stated that this is a serious electoral crime./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono