EMRI/ Masakra e Nicës në Francë me 86 viktima, shqiptari arrestohet pas 5 vitesh në arrati

schedule09:04 - 22 Prill, 2021

schedule 09:04 - 22 Prill, 2021

Është arrestuar në Italia bashkëpunëtori i autorit të sulmit terrorist të kryer në Francë në Nisë më 14 korrik 2016 .

Forcat Speciale të policisë të Napolit dhe Caserta, arrestuan Endri Elezi, një shtetas shqiptar 28-vjeçar i cili ishte në kërkim ndërkombëtar lëshuar nga autoritetet franceze sepse ai ishte shpallur përgjegjës për furnizimin me armë të Mohamed Lahouaiej-Bouhlel , autor i sulmit terrorist në Nisë.

Në vitin 2016, 14 korrik, data e sulmit në Bastille, gjatë një feste kombëtare franceze, u kthye në një masakrën më serioze që goditi qytetin që nga periudha e pasluftës. Ishte ora 10:34 e mbrëmjes kur turmat në Promenade des Anglais, menjëherë pas përfundimit të fishekzjarrëve, u përplas nga një kamion 19 tonësh që ecte me 90 km / orë, duke bërë zigzag për të vrarë sa më shumë njerëz dhe të mos linte asnjë mundësi shpëtimi për ata që u përpoqën të fshiheshin në trotuar.

Në krye ishte tuniziani 31-vjeçar Mohamed Lahouaiej Bouhlel, një nga anëtarët ekstremist islamikë të cilët në të kaluarën kanë gjakosur qytete evropiane. Për të bllokuar vrullin e çmendur, i cili zgjati dy kilometra, ishte policia që gjuajti në kabinën e automjetit, brenda së cilës më vonë u gjetën eksplozivë dhe armë.

84 të vdekur u lanë në Shëtitore, përfshirë 14 fëmijë dhe 434 të plagosur, 52 prej të cilëve ishin në gjendje të rëndë. Dy persona të tjerë do të vdisnin më vonë nga plagët, duke çuar numrin në 86 viktima.

Dy ditë më vonë ISIS dyshohet se mori përgjegjësinë për masakrën, kryer në një mënyrë që u përsërit disa herë, në Berlin më 19 dhjetor 2016, në Londër më 22 mars dhe 4 qershor 2017, në Stokholm më 7 prill 2017. E.L/abcnews.al/