Elon Musk “në sherr” me Apple për reklamat në Twitter

schedule23:17 - 28 Nëntor, 2022

schedule 23:17 - 28 Nëntor, 2022

Elon Musk ka thënë se Apple ka ndaluar shumicën e reklamave në Twitter dhe ka akuzuar kompaninë se po kërcënon të heqë platformën nga dyqani i saj i aplikacioneve.

Mosmarrëveshja vjen pasi shumë kompani kanë ndaluar shpenzimet në Twitter për shkak të shqetësimeve rreth planeve të Musk për moderimin e përmbajtjes për faqen.

Apple nuk i është përgjigjur kërkesave për koment nga BBC.

Musk ka thënë se Twitter ka parë një rënie “masive” të të ardhurave, duke fajësuar aktivistët për presion ndaj reklamuesve.

Në një seri postimesh në Twitter të hënën, ai akuzoi Apple për “censurë” dhe kritikoi politikat e saj, duke përfshirë tarifën që vendos për blerjet e bëra në dyqanin e saj të aplikacioneve.

“Apple ka ndaluar kryesisht reklamat në Twitter. A e urrejnë fjalën e lirë në Amerikë?” tha ai.

Ai iu drejtua drejtpërsëdrejti CEO të Apple duke pyetur: “Çfarë po ndodh këtu @tim_cook?”

Pronari i platformës së mediave sociale pretendoi gjithashtu se Apple kishte kërcënuar se do të ndalonte Twitter nga dyqani i saj i aplikacioneve, por nuk tha pse.

Musk, i cili bleu Twitter për 44 miliardë dollarë muajin e kaluar, është nën presion pasi disa kompani ndalojnë shpenzimet.

Ai ka thënë se shpreson të fitojë para duke e kthyer verifikimin në Twitter në një shërbim abonimi me pagesë, por aktualisht shumica dërrmuese e të ardhurave të faqes vijnë nga reklamat.

Kompanitë duke përfshirë prodhuesin e Cheerios General Mills dhe Volkswagen janë ndër firmat që kanë ndaluar shpenzimet e tyre javët e fundit.

Media Matters, një sajt mbikëqyrës, raportoi javën e kaluar se gjysma e reklamuesve kryesorë të Twitter kishin tërhequr reklamat e tyre në Twitter pas shqetësimeve për drejtimin e platformës./Abcnews.al/