Regjistrohen 6 humbje jete dhe 2,670 të infektuar në 24 orë

schedule18:22 - 21 Janar, 2022

schedule 18:22 - 21 Janar, 2022

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 2,670 raste pozitive me koronavirus.

Në raportimin ditor të rasteve, Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga 9,485 testime të kryera, rezultuan të infektuar me koronavirus 1,434 qytetarë në Tiranë, 148 në Shkodër, 105 në Durrës, 101 në Vlorë, 75 në Elbasan, 51 në Fier, Sarandë, 48 në Kamëz, Gjirokastër, 44 në Lushnje, 37 në Krujë, 36 në Korçë, 35 në Kurbin, Pogradec, 32 në Berat, 27 në Tepelenë, 25 në Vorë, 24 në Lezhë, 21 në Devoll, 20 në Kuçovë, 18 në Mirditë, Mallakastër, 17 në Kavajë, Patos, 16 në Gramsh, 15 në Skrapar, 13 në Dibër, 11 në Vau i Dejës, Divjakë, Përmet, 9 në Kukës, Peqin, Tropojë, 8 në Kolonjë, 7 Konispol, Memaliaj, Prrenjas, 6 në Has, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, Cërrik, 5 në Mat, Belsh, Librazhd, 4 në Malësi e Madhe, Shijak, Himarë, 2 në Pukë, Fushë-Arrëz, Rrogozhinë, Dimal, 1 në Bulqizë, Finiq, Libohovë, Maliq, Poliçan.

Janë 24,105 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 134 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Saranda 36 dhe 84 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 62 dhe 80 vjeç, një qytetar nga Berati 66 vjeç, një qytetar nga Gjirokastra 67 vjeç.

Janë shëruar 2,152 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 216,785 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Janar 2022)

Raste të reja ditore         2,670
Të shëruar në 24 orë      2,151
Të shtruar në spitale       134
Humbje jete në 24 orë    6
Testime ditore                 9,485

Testime totale              1,614,613
Raste pozitive                 244,182
Raste të shëruara           216,785
Raste Aktive                      24,105
Humbje jete                         3,292

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            11,409
Fier                 1,841
Elbasan          1,697
Durrës            1,628
Shkodër          1,649
Vlorë                1,471
Gjirokastër      1,132
Korçë                926
Lezhë                917
Berat                 889
Dibër                  284
Kukës                 262  /abcnews.al/