Dy të vdekur dhe 410 raste të reja me Covid në vend

schedule17:08 - 14 Gusht, 2021

schedule 17:08 - 14 Gusht, 2021

Situata e pandemisë në vend është përkeqësuar ndjeshëm ditët e fundit. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 410 raste të reja me Covid nga 5,252 testime të kryera.

Fatkeqësisht dy qytetarë e kanë humbur betejën me virusin. Viktimat janë nga Vlora një 44-vjeçare dhe një 76 vjeçar. Abcnews.al mëson se 44-vjeçarja nga Vlora vuante nga leuçemia dhe nuk ka mundur të fitojë betejën me virusin.

Aktualisht janë 2,453 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 39 pacientë. Sipas të dhënave janë shëruar 46 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarëve në 130,634 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria ka rikujtuar sërish se muaji gusht do të jetë i hapur për vaksinimet mbi 18 vjeç dhe u bën thirrje qytetarëve që të mos hezitojnë për të marrë dozën.

Përditësimi i plotë:

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën sërish apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.
Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 5,252 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 410 qytetarë, në këto bashki: 149 raste në Tiranë, 50 raste në Shkodër, 29 raste  në Fier, 20 raste në Vlorë, 19 raste në Sarandë, 12 raste në Gjirokastër, Korçë, 11 raste në Malësi e Madhe, Vau i Dejës, Lezhë, 8 raste në Durrës, Mat, Lushnje, 7 raste në Kavajë, Berat, Peqin, 5 raste në Kolonjë, Elbasan, 4 raste  në Tepelenë, 3 raste në Pukë, Has, Tropojë, Kurbin,  2 raste në Kamëz, Dibër, Mallakastër, Përmet, 1 rast në Shijak, Klos, Selenicë, Konispol, Kuçovë, Poliçan, Gramsh.

Aktualisht janë 2,453 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 39 pacientë. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë dy qytetarë nga Vlora, 44 dhe 76 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllime familjarëve.

Janë shëruar 46 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,634 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         410
Të shëruar në 24 orë       46
Të shtruar në spitale       39
Humbje jete në 24 orë     2
Testime ditore                 5,252

Testime totale             952,866
Raste pozitive             135,550
Raste të shëruara       130,634
Raste Aktive                    2,453
Humbje jete                     2,463

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             910
Shkodër          343
Fier                  252
Vlorë               230
Elbasan           168
Lezhë              139
Durrës             131
Berat               75
Gjirokastër       73
Korçë               54
Kukës              48
Dibër                 30

g.v/abcnews.al