E frikshme nuk po ndalet! Mbi 53 mijë viktima dhe mbi 1 milion të infektuar me COVID 19 në të gjithë botën

schedule07:28 - 3 Prill, 2020

schedule 07:28 - 3 Prill, 2020

Mbi 1 milion njerëz në të gjithë botën janë të infektuar me koronavirus. Sipas statistikave më të fundit rezulton se si pasojë e Covid 19 kanë humbur jetën 53,235 ndërkohë që konkretisht, 1,016,258 persona.

Ndërkohë deri më tani ja kanë dalë të fitojnë betejën me këtë virus që ka mbë4rthyer botën, 208,949 pacientë.

Ndërkohë Italia vijon të jetë vendi i parë në botë për numrin e viktimave me 13,915 viktima e ndjekur më pas nga Spanja me 10,348.  Ndërsa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë numrin më të madh të të infektuarve në rang global, me 245,341 ndërsa të vdekur janë 6,095.

Në Shqipëri  për shkak të koronavirusit numri i të vdekurve ka shkuar në 16 dhe ndërsa 277 të tjerë janë konfirmuar  të infektuar./abcnews.al