E anashkaloni darkën për të humbur peshë? Po veproni gabim

schedule20:19 - 16 Maj, 2022

schedule 20:19 - 16 Maj, 2022

Shumë njerëz besojnë se anashkalimi i darkës kontribuon në humbjen e peshës. Por kjo është e gabuar. Anashkalimi i vakteve mund të çojë në një ndjenjë të fortë urie pas një kohe. Prandaj, do të jeni më të prirur ndaj ngrënies së tepërt. Përveç kësaj, anashkalimi i vakteve ngadalëson metabolizmin.

Gjatë urisë, organet e tretjes janë të ekspozuara ndaj tendosjes dhe nivelet e sheqerit dhe energjisë luhaten. Një tjetër zakon që ka të bëjë me darkën, thotë se nuk duhet të hani pas orës 18.00. Nëse shmangni ushqimin pas kësaj kohe dhe shkoni në shtrat rreth mesnatës, nuk është e mirë për ju.

Darka është një vakt i krahasueshëm me mëngjesin për sa i përket kalorive, por jo për sa i përket ushqimit. Mëngjesi duhet të jetë i pasur me karbohidrate me disa yndyra dhe proteina. Nga ana tjetër, darka duhet të jetë e pasur me proteina, të cilat të japin një ndjenjë të mirë ngopjeje.

Duhet të hani darkë 4 orë para se të flini dhe mesatarisht do të ishte mirë ta hani 2-3 orë para. Sa i përket ushqimeve të përshtatshme për darkë, kombinimi ideal varet nga vaktet tuaja të mëparshme. Nëse keni ngrënë shumë proteina shtazore dhe bimore gjatë ditës, atëherë duhet të hani shumë për darkë.

Në këtë rast, duhet vakt me sallatë. Nga proteinat shtazore, zgjedhje të mira janë mishi i bardhë, peshku, e bardha e vezëve dhe mund të shtoni sallata të stinës dhe perime të pasura me fibra. Nuk duhet të anashkaloni karbohidratet, veçanërisht ato komplekse, por ato duhet të gjenden në sasi më të vogla.

Drithërat dhe bishtajoret janë gjithashtu zgjedhje të mira. /abcnews.al