Dy gazetarë rusë rrihen gjatë një emisioni televiziv, për faj të Stalinit

schedule12:37 - 1 Shkurt, 2018

schedule 12:37 - 1 Shkurt, 2018

Dy gazetarët të famshëm rusë janë rrahur me njëri tjetrin gjatë një emisioni televiziv, pas një debate të ashpër për rolin e Stalinit gjatë luftës së dytë botërore.

Gjatë një emisioni televiziv të drejtpërdrejtë, dy gazetarët të famshëm rusë, Maxim Scevcenko e Nikolaj Svanidze, janë përleshur fizikisht me njeri tjetrin për faj të Stalinit. Tema e programit ishte roli i Stalin në luftën e dytë botërore. Teza që mbronte Svanidze, mbështeste faktin se Stlin kishte cuar Bashkimi  sovjetik drejt katastrofës dhe se në fund të vitit 1941 ishin rreth 3.8 milion sovjetikë që ishin burgosur nga gjermanët. Scevcenko nga ana e tij pretendonte se sovjetikët, nën drejtimin e Stalin, luftuan kundër armikut pushtues, ndërsa Franca në atë kohë i ishte nënshtruar Gjermanisë. Svanidze tha se ishte populli sovjetik ai që luftonte, dhe Stalin nuk kishte asjë rol, ndërsa Scevcenko akuzoi kolegun për demagogji. Pas nëj debate të ashpër Svanidze goditi i pari bashkëbiseduesin e tij, i cili reeagoi duke e hedhur përtokë me grushte. Të dy gazetarët janë anëtarë të këshillit presidencial për zhvillimin e shoqërisë civile dhe të drejtat e njeriut./abcnews.al