Dronët me njohje të fytyrës janë gati për të fluturuar, por bota nuk është ende e gati për ta

schedule12:57 - 16 Shkurt, 2021

schedule 12:57 - 16 Shkurt, 2021

Nga Thomas Brewster – Forbes

Disa nga dronët e parë me aftësi për të njohur fytyrat janë duke u zhvilluar nga disa kompani izraelite të survejimit. Si një shenjë e mbërritjes së afërt të identifikimit biometrik nga ajri, një stratup izraelit, i financuar më parë nga Microsoft, ka patentuar teknologji për njohjen e fytyrës me bazë dron. Një aplikim për patentë, i botuar në fillim të këtij muaji, u paraqit nga AnyVision me bazë në Tel Aviv përsëri në gusht të 2019-ës në SHBA, duke detajuar teknikën për të ndihmuar një dron të gjejë këndet më të mira për njohjen e fytyrës, përpara se të përpiqej të gjente një lidhje për synimin duke iu referuar fytyrave të ruajtura në një bazë të dhënash. Ajo titullohej, “Pozicionimi adaptiv i dronëve për njohje të zgjeruar të fytyrës” dhe u paraqit nga punonjësit aktualë dhe të mëparshëm të AnyVision, duke përfshirë tre nga Belfast, Mbretëri e Bashkuar.

Patenta synon të hetojë disa nga ndërlikimet e identifikimit të fytyrave nga një makineritë fluturuese. Çështje të ndryshme të dukshme lindin kur përpiqesh të njohësh dikë nga një dron: marrja e një këndi në të cilin fytyra mund të kapet siç duhet dhe të jesh në gjendje të marrësh pamje me cilësi të mirë ndërsa lëviz ose qëndron pezull. Të dyja janë dukshëm më të vështirë sesa marrja e një fotoje nga pamjet statike, informon abcnews.al.

Patenta AnyVision detajon sesi do të funksiononte njohja e fytyrës nga një dron

Agjencitë ushtarake amerikane janë përpjekur të gjejnë zgjidhje, duke përfshirë Njohjen dhe Identifikimin Biometrik dhe Identifikimin Biometrik të Aktivitetit të Projekteve të Kërkimit të Avancuar të Inteligjencës (IARPA) Njohjen Biometrike dhe Identifikimin në Lartësi dhe Diapazon të Njohjes Taktike të Avancuar të Fytyrës në një projekt të Teknologjisë në Distancë .

Por industria private mund të shkojë atje para. Këtë dhjetor, u zbulua se drejtuesit e AnyVision kishin bashkëpunuar me furnizuesin izraelit të mbrojtjes Rafael, për një ndërmarrje të re të përbashkët të quajtur SightX. Në demonstrimet e siguruara për mediat izraelite në fund të vitit 2020, dronët e vegjël të SightX nuk kishin ndonjë aftësi të njohjes së fytyrës, megjithëse drejtuesit thanë që kjo veçori do të vinte së shpejti. Është e paqartë nëse teknologjia është vetëm për ushtrinë ose nëse do të shitet në agjencitë e policisë. Si SightX dhe Rafael nuk iu përgjigjën kërkesave për komente, informon abcnews.al.

Një gjë është e qartë, teknologjia është e gatshme për lancim. CEO i AnyVision, Avi Golan, tha për Forbes se ndërsa AnyVision nuk kishte ndonjë dron në prodhim me njohjen e fytyrës, ata do të ishin një realitet së shpejti.

“Jam shumë i kënaqur që kam një patentë për këtë,” tha ai, duke sugjeruar që kjo do të funksiononte mirë në qytete inteligjente, ku dronët mund të siguronin funksione përtej survejimit. Amazon tashmë ka patentuar teknologji të ngjashme, duke treguar planet e saj të mundshme për flotën e saj eksperimentale të shpërndarjes së droneve.

Golan vuri në dukje se kompania aktualisht nuk punon me zbatimin e ligjit të SHBA, në vend që të zgjedhë të punojë me kompani private si kazinotë dhe shitësit me pakicë.

AnyVision i është dashur të shmangë pyetjet mbi përdorimin e teknologjisë së saj. Microsoft bleu aksione prej 74 milionë dollarësh në 2019, por vitin e kaluar u tërhoq pas raporteve se makineria e AnyVision ishte përdorur në pikat kufitare Izrael-Bregu Perëndimor.

Golan tha se arsyeja kryesore e Microsoft për të dalë, ishte paaftësia e saj për të ushtruar kontroll mbi AnyVision. Microsoft pak a shumë të njëjtën gjë pasi një auditim i udhëhequr nga ish-prokurori i përgjithshëm amerikan Eric Holder zbuloi se ai ishte përdorur në kufi, por nuk llogariti pretendimet se softueri AnyVision ishte përdorur për të mbikëqyrur palestinezët në të gjithë Bregun Perëndimor.

Ndërsa amerikanët mund të presin dronë policorë me njohje të fytyrës, edhe nëse agjencitë policore nuk po planifikojnë menjëherë t’i lëshojnë në qiell, ekziston një pritje që ato mund të arrijnë në një formë apo në një tjetër.

“Mendoj se në një moment në të ardhmen, ne me siguri do t’i shohim ato”, tha Mike Hutchins, toger dhe kryesues i dronëve në Departamentin e Policisë së Sacramento. “Ne po përpiqemi të ekuilibrojmë teknologjinë me të drejtën e njerëzve për privatësi. Nuk kemi ndonjë plan për t’i bashkuar ata të dyja në të ardhmen. Nuk do të ndodhë”./Përshtati nga Forbes, e.b-abcnews.al