Dosja 339, Arben Ndoka njihet me akuzën, pritet të thirret dhe Vangjush Dako

21:26 | 25/11/201921:260

Ish-deputeti i partisë socialiste Arben Ndoka është njohur me akuzat së bashku më 13 të dyshuar të tjerë, për akuzat për tjetërsim e përvetësim pronash në bregdetin e Lezhës.

Ky hetim është pjesë e dosjes 339, ndërsa në kuadër të hetimit për abuzim në zgjedhje, pjesë e dosjes 339/1, pritet të thirret sërish në prokurori ish-kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako.

Prokuroria e Krimeve të Rënda mbyll hetimet për një nga grupet, pjesë e dosjes 339, që ka lidhje me abuzimin e pronave në Tale, Shëngjin dhe Rana e Hedhun. Pjesë e këtij grupi është dhe ish-deputeti i PS në Lezhë Arben Ndoka dhe disa prej familjarëve të tij, që kanë shërbyer si zyrtarë në Lezhë.

Ndoka dhe të pandehurit e tjerë u paraqitën në prokurori për t’u njohur me akuzat.  Në dalje nga prokuroria, ish-deputeti Socialist u shpreh se nuk kishte bërë asnjë deklarim, pasi nuk kishte avokatin mbrojtës.

Ish-deputeti u rikthye për herë të dytë në prokurori, tashmë me avokatin, ku është njohur me akuzat dhe ka sqaruar pozicionin e tij. I takon tashmë gjyqtarit të seancës paraprake të vendosë nëse kjo dosje do kalojë për gjykim apo do pushohen hetimet.

Që në krye të herës, avokati i Arben Ndoka, Maks Haxhia kishte deklaruar se klienti i tij nuk ishte përfshirë në çështjen e abuzimit të pronave.  Bashkë me Arben Ndokën, po hetohen edhe Gjevi Ndoka, Erald Osmaci, Bledar Cara, Bled Ndoka, Lule Zeneli dhe 8 të dyshuar të tjerë.

Ata akuzohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë falsifikuar, tjetërsuar dhe përvetësuar 234,548 m2 tokë shtetërore ranishte në zonën bregdetare të Lezhës. Veprat penale për të cilat akuzohen janë Falsifikimi i dokumenteve”, Falsifikimi i vulave, stampave ose i formularëve”, “Shpërdorimi i tokës”, në kuadër të një grupi kriminal si dhe kryerja e veprave penale nga grupi kriminal.

Ndërkohë, Prokuroria për Krime të Rënda vazhdon hetimet për 339/1 ku pritet që të rimerret në pyetje ish-Kryetari i Bashkisë Durrës Vangjush Dako.

Burimet kanë konfirmuar se Dako ka mohuar të këtë lidhje me grupin e Avdylajve dhe se është takuar me ta, si me çdo zgjedhës tjetër.

Por në përgjimet e bëra publike më herët në media, numri që përfundon me 300, e që dyshohet të jetë i Dakos, rezulton se ka shkëmbyer disa mesazhe me Jasin Avdylin, i cili i kërkon informacion në lidhje me një operacion të Forcave të ndërhyrjes së Shpejtë.

4 grupe kriminale u goditën me 22 tetor 2018, ku u  finalizua Mega Operacion i koduar “VOL-VO 4”, të shtirë në 12 qytete./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono