Dortmundi mund Bajernin

schedule23:12 - 10 Nëntor, 2018

schedule 23:12 - 10 Nëntor, 2018

Dortmundi fitoi duelin klasik të Bundesligës gjermane ndaj Bajernit, dhe u shkëput në krye të renditjes. Skuadra vendase përballoi diferencën e përvojës me kampionët duke arritur një sukses me përmbysje. Robert Levandovski kaloi Bajernin dy herë në epërsi, me golat e tij, por Dortmundi u përgjigj me kapitenin Marko Rojs, që shënoi gjithashtu dy gola.

Fati i ndeshjes u vendos në minutën e 73-të nga sulmuesi spanjoll, Pako Alkaser, që shënoi golin e tretë për vendasit, pas një kundërsulmi të shpejtë. Me këtë fitore, Dortmundi u ngjit në kuotën e 27 pikëve, duke qenë i shkëputur në krye. Bajerni zbriti në vendin e tretë me 20 pikë, ndërsa mbrojtja e titullit kampion u bë më e vështirë. Trajneri Niko Kovaç, po ashtu, rrezikon postin pas kësaj humbjeje./abcnews.al