Dikur i mbijetoi gripit spanjoll, tani 102 vjeçarja mposht Covid-19

schedule03:36 - 22 Shtator, 2020

schedule 03:36 - 22 Shtator, 2020

Shumica e njerëzve do e konsideronin veten me fat të mbijetonin pasi të infektoheshin nga një virus vdekjeprurës i një pandemie.

Mildred Geraldine ”Gerri” Schappals u ka mbijetuar dy prej tyre brenda një shekulli. Ajo është 102 vjeç dhe në vitin 1918 u infektua nga gripi spanjoll Worcester  dhe rezultoi sërisht pozitive  në muajin maj nga Covid-19.

Fatmirësisht ajo i ka kapërcyer të dy sëmundjet edhe  tani është në gjendje të mirë shëndetësore. Ajo ka një mënyrë interesante për të vlerësuar jetëgjatësinë e saj. Schappals i ka thënë vajzës së saj Julia  se ajo është e destinuar të bëjë diçka shkëlqyeshme dhe se ende është duke u përpjekur ta zbulojë se çfarë është ajo.

E moshuara ka lindur në ulster, më 18 janar 1918. Në nëntor të po atij viti, kur edhe lufta e parë botërore ishte afruar, ajo u sëmur me grip, ashtu si edhe e ëma dhe vëllai i saj. Ajo dhe e ëma ishin sëmurur aq rëndë sa që mjekët i kishin hequr shpresat.