Di Maio në Tiranë per ndihmën e Italisë pas tërmetit, Basha: Jo takim me Ramën, vepra jo fjalë

schedule17:48 / 11/12/2019

Ministri i jashtëm italian Luigi Di Maio ishte në Tiranë, ku pa nga afër dëmet e tërmeteve. Ai i tha kreyminsitrit Rama se do të organizohet një konferencë donatorësh Italianë, pasi të evidentohen nevojat.

Pas takimit me zyrtarin italian, Basha tha se është koha që qeveria të kalojë në vepra, duke ju përgjigjur sërish negativisht mundësisë së një takimi me Ramën.

Ministri i jashtëm italian, Luigi di Maio vizitoi Shqipërinë për të parë situatën pas tërmetit dhe ndihmën që mund të japë Italia për rindërtim.

Ministri i jashtëm italian kërkoi dialog politik, por në përfundim të takimit me të, Lulzim Basha refuzoi një takim të mundshëm me Ramën.

Di Maio pati takim edhe me presidentin e Republikës, Ilir Meta. Zjarrfikësit italianë patën rol kryesor në nxjerrjen nga e njerëzve nga rrënojat./abcnews.al

schedule17:48 / 11/12/2019